Zelenskiy’den “Wagner operasyonu” yorumu: “Erdoğan bizi asla affetmezdi”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerleri yakalamaya yönelik geçen sene THY uçağına Ukrayna istihbaratı tarafından özel operasyon düzenlenmesi teklifini reddettiğini söyledi.

Zelenskiy, dün düzenlenen basın toplantısında, Rus Wagner grubuna bağlı paralı askerlere yönelik operasyon teklifiyle ilgili Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Dairesi eski başkanı Vasiliy Burba ile geçen yıl arasında geçen diyaloğu aktardı.

Ukraynalı lider, paralı askerlerin de içinde bulunacağı Türk Hava Yolları uçağına Ukrayna’ya acil iniş yaptırılmasının uçaktaki diğer yolcuların zarar görmesine yol açma ihtimali olduğunu söyledi.

Burba’nın kendisine bu yönde teklifte bulunduğunu belirten Zelenskiy, “Tek bir sorum vardı ve sordum: ‘Türk Hava Yolları mı? Erdoğan bunu bilmeli mi? ‘Hayır’ dedi. ‘Anladım’ dedim” diye konuştu.

Ukrayna’yı bu operasyonun içine çektiklerine dair bir hisse kapıldığını söyleyen Zelenskiy, Belarus’un başkenti Minsk’ten havalanması gereken THY uçağında paralı askerler dışında 100’den fazla yolcu olduğuna dikkati çekti.

Ukrayna Devlet Başkanı, acil iniş yaptırılması halinde militanların uçağı rehin alma ihtimali olup olmadığını sorduğunu, karşılığında “Olabilir” cevabı aldığını aktardı.

Böyle bir durumda Ukrayna’nın “Erdoğan ile çok büyük bir skandal yaşayacağını” belirten Zelenskiy, “Erdoğan bundan dolayı bizi asla affetmezdi. Onunla (Erdoğan ile) kapalı kapılar ardında öyle şeyler konuşuyorum ve bize öyle yardımcı oluyor ki. Bu duvara asla toslamazdım. Bunun için söylüyorum, bu operasyonu yapmadık” dedi.

Ne olmuştu?

Belarus’ta 29 Temmuz 2020’de Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı 33 paralı asker yakalanmış, daha sonra Rusya’ya iade edilmişti.

Ukrayna medyasında Ukraynalı istihbarat yetkililerine dayandırılan haberlerde, aralarında Ukrayna vatandaşları da bulunan 33 kişinin yakalanmasına yönelik Ukrayna istihbaratının özel bir plan yaptığı ancak bunun hayata geçmediği bildirilmişti. .

Ukrayna’nın doğusunda 2014’te Malezya Havayolları’na ait MH17 uçağının düşürülmesi olayına karıştığından da şüphelenilen militanların, Moskova’dan Belarus’a geldikten sonra Minsk-İstanbul uçağına binmelerinin ve özel operasyonla yakalanmalarının planlandığı belirtilmişti.

Yolcu görünümündeki Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ajanının uçuş sırasında kendini kötü hissettiğini söylemesi üzerine uçağa Ukrayna’ya acil iniş yaptılmasının, ardından Ukraynalı özel timlerin sağlık personeli kılığında uçağa girerek Wagner askerlerini gözaltına almalarının hedeflendiği aktarılmıştı.

27.11.2021

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.