Zelenskiy’den STA yorumu: “Dostluğumuzu taçlandıran tarihi bir olay”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye ile Ukrayna arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasını “tarihi bir olay” olarak nitelendirdi.

Bu haber 03 Şubat 2022 - 18:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zelenskiy, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasının önemini vurguladı.

Ukrayna ve Türkiye’nin 30 yıl önce diplomatik ilişkileri tesis ettiklerini hatırlatan Zelenskiy, “Bugün 10 yıllık dostluğumuzu çok önemli bir olay ile taçlandırdık. Bu tarihi bir olay. Hepimizi ve dost halkımızı kutluyorum” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı, STA’nın imzalanmasının iş dünyası için yeni pazarlar yaratacağına ve iki ülkenin ekonomik gelişimine katkı sağlayacağına işaret etti.

İki ülkenin ticaret hacminin 7 milyar doları geçtiğini hatırlatan Zelenskiy, bunun 10 milyar dolarlık hedefin gerçekleşeceğinin mümkün olduğunu gösterdiği, STA’nın bu hedefe daha hızlı ulaşılmasını sağlayacağını belirtti.

Savunma sanayisindeki iş birliğinin önemini de vurgulayan Zelenskiy, bugün imzalanan anlaşmayla Baykar Makine İHA’larının Ukrayna’daki üretimini geliştirmesinin, yeni istihdam ve Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerinin güçlenmesi anlamına geleceğini kaydetti.

3.2.2022

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.