Zelenskiy’den nakavt hazırlığı: Kliçko’nun koltuğu sallantıda

Ukrayna’da ikinci seçim zaferi sonrası tüm iktidarı elinde toplamaya hazırlanan Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, şimdi de yerel yönetimlere gözünü dikti.

Ukrayna basınında yer alan haberlere göre Zelenskiy, Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko’nun yetkilerinin bir kısmını elinden almak için kolları sıvadı.

Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Andrey Bogdan’ın, Kliçko’nun Kiev Kent Devlet İdaresi başkanlığı görevinden alınması için hükümetten talepte bulunduğu yazıldı.

Kliçko’nun bu görevine son verilmesi halinde yetkilerinin büyük bölümünü kaybedeceği ve belediye başkanlığının sembolik hale geleceği belirtiliyor.

Zelenskiy’nin, başkentin yürütme organı olan Kiev Kent Devlet İdaresi başkanlığına kendine yakın bir ismi atayabileceği iddia ediliyor.

Kliçko, yetkilerinin azaltılması halinde erken yerel seçimlere gidilmesini talep edebileceğini açıkladı.

Ukrayna’da yasalara göre kent devlet idaresi başkanlarını, hükümetin tavsiyesi üzerine devlet başkanı atıyor.

RBK’nın haberine göre, Ukrayna’da başbakanın, yeni devlet başkanının seçilmesinin ardından yasağı gereği tüm kent idaresi başkanlarının görevden alınması yönünde önerge sunması gerekiyor. Ancak bunun Kiev Kent Devlet İdaresi için uygulanmadığı, bunun üzerine Zelenskiy’nin devreye girdiği belirtiliyor.

25.7.2019

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.