Zelenskiy’den barış vurgusu: “Siyasi-diplomatik çözüme bağlıyız” (VIDEO)

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın Donbas’taki ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararı sonrası halka seslendiği konuşmada barışın önemini vurguladı. Zelenskiy, Ukrayna’nın topraklarını korumaya hazır olduğunu, ancak siyasi ve diplomatik çözüme bağlı olduklarını kaydetti.

Bu haber 22 Şubat 2022 - 9:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, son gelişmelerin ardından ülke halkına sakin olmaları ve makul tepki vermeleri yönünde telkinde bulunarak, “Uykusuz geceleriniz için bir sebep yok” dedi.

Rusya’nın son eylemlerinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlali olduğunu belirten Zelenskiy, Donetsk ve Lugansk illerinin işgal altındaki bölgelerinin bağımsızlığının tanınmasının Rusya’nın tek taraflı olarak Minsk anlaşmasından çıkması anlamına geldiğini kaydetti.

Dün alınan ve bugün alınacak muhtemel kararlarla Rusya’nın Donbas’ta 2014’ten beri var olan askeri varlığını meşrulaştırdığına işaret eden Ukraynalı lider, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT özel toplantısı düzenlenmesi çağrısı yaptığını aktardı.

Ukrayna’nın sorunun siyasi ve diplomatik çözümünden yana olduğunu ve provokasyonlara kapılmayacağını vurgulayan Zelenskiy, “Provokasyonları ve saldırgan ordunun taarruzunu çok iyi ayırt ediyoruz” diye konuştu.

Bugün kaos için bir neden olmadığının altını çizen Ukrayna Devlet Başkanı, “Durumun değiştiğini görürsek, risklerin arttığını görürsek her şeyden haberiniz olacak. Barışçıl ve diplomatik yola bağlıyız. Sadece bu yoldan gideceğiz” ifadelerini kullandı.

Kimseye bir şey borçlu olmadıklarını ifade eden Zelenskiy, “Hiçbir şeyden ve kimseden korkmuyoruz. Kimseye bir şey vermeyeceğiz. Bundan eminiz. Çünkü 2014 Şubat değil, 2022 Şubat’tayız. Başka bir ülke, başka bir ordu. Tek hedef Ukrayna’da barış” mesajını verdi.

22.2.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.