Zelenskiy’den altyapı vurgusu: “Yolları yapan devlet başkanı olarak anılmak istiyorum”

“Ukrayna’da yolları inşa eden devlet başkanı olarak hatırlanmak istiyorum.” Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, görev süresinin ilk bir yılını değerlendirdiği basın toplantısında, başta yol ve köprü inşaatları olmak üzere altyapı projelerine verdiği önemin altını çizdi. 

Bu haber 21 Mayıs 2020 - 9:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna’da bu sene 2019’a göre dokuz kat daha fazla kara yolu inşa edilmesinin planlandığını belirten Zelenskiy, “Hedefimiz, ülkemizi birleştiren tüm yolları inşa etmek. Bu da 25 bin öncelikli yol demek. Görev sürem bitene kadar – bu sürenin ne kadar olacağına halk karar verecek – tüm yolları inşa edeceğimizi düşünüyorum” dedi.

“Köprüler için 3 milyar dolar bulmam grekiyor”

Ukrayna’daki tüm köprülerin onarımı için 3 milyar dolar kaynağa ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Zelenskiy, “Hayata geçirilmesi planlanan büyük program için kaynak arıyorum. Bu amaç doğrultusunda 3 milyar dolar bulmak, benim sorumluluğum” diye konuştu.

18 ayda 7,5 milyar dolar yatırım: Yatırım ofisinin başına Gürcü isim

Yeni yatırımların önceliklerinden biri olduğunu vurgulayan Zelenskiy, “Yatırm Ofisi Eylül 2020’de açılıyor. Yöneticisi, Gürcistan’da Batum’u inşa eden, Acaristan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Levan Varşalomidze olacak. 18 ay için 7,5 milyar dolarlık yatırım planını onayladım” dedi.

“Halk desteklerse, bir dönem daha başkanlığı düşünebilirim”

Seçim kampanyası sırasında “sadece tek dönem başkanlık yapma” vaadinde bulunan Zelenskiy, dün bu konuyla ilgili gelen soru üzerine ise ikinci dönem için de aday olabileceğinin sinyalini verdi. Ukraynalı lider, “Söylediğim gibi, tek dönem için geldim. Zor bir iş, kimse size teşekkür etmez. Ancak eğer Ukrayna halkının büyük desteği olursa, bunu düşünebilirim… ” ifadelerinde bulundu.

21.5.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.