Zelenskiy istedi: Ölüme yol açan alkollü sürücülere müebbet hapis gündemde

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, insanların ölümüne yol açan kazalara neden olan alkollü sürücülere müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğini açıkladı. Bu arada parlamento, alkollü sürücüler için cezaların ağırlaşırılmasını öngören tasarıyı ilk oturumda kabul etti.

Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, ölümlü kazaya neden olan alkollü sürücüler için cezaların ağırlaştırılması gerektiğini belirten Zelenskiy, “Müebbet hapis de olabilir” dedi.

2020’nin ilk yarısında ülkede trafik kazalarının yaklaşık 1500 kişinin hayatına mal olduğunu belirten Ukraynalı lider, bir hafta içinde yollarda güvenliği artırmaya yönelik plan oluşturulması için Başbakan Denis Şmigal’e talimat verdi.

Öte yandan Ukrayna parlamentosu, alkollü sürücülere 10-15 gün hapis ve 3 ila 10 yıl arasında trafikten men cezası öngören yasa tasarısını ilk oturumda kabul etti.

Tasarı, insanların ölümüne neden olan kazalara yol açan sürücüler için öngörülen en düşük hapis cezasının süresinin de beş yıldan sekiz yıla çıkarılmasını öngörüyor.

Hız sınırını aşmanın cezasının da 102 bin grivnadan 680 bin grivnaya yükseltilmesi teklif ediliyor.

14.7.220

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.