Zelenskiy imzayı attı: Ukrayna’da tarım arazileri satış yasağı kalktı

Ukrayna’da uzun süredir gündemde olan ve birçok Türk yatırımcının da merakla beklediği tarım arazileri yasasında sona gelindi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, tarım arazilerinin satışının serbest bıkılmasını öngören yasayı imzaladı. Tasarı geçen ay parlamentoda kabul edilmişti.

Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, yasanın imzalanmasını “Ukraynalılar için tarihi bir an” olarak nitelendiren Zelenskiy, “Ukrayna bağımsızlığını kazandığı günden itibaren bu yasayı bekledi. Bu zor bir mücadele oldu. Ama bunu Ukraynalılar için yaptığımızı biliyorduk” ifadelerinde bulundu.

Yasa 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yasa uyarınca, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ilk üç sene içinde bir kişi en fazla 100 hektar arazi sahibi olabilecek.

2021-2024 yılları arasında sadece gerçek kişiler tarım arazilerini satın alabilecek, bankalar dışındaki tüzel kişiler ise 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren bu hakkı elde edecek.

Şirketlerin satın alacağı arazilerin büyüklüğü 10 bin hektarı geçemeyecek. Hazinenin mülkiyetindeki araziler ilk iki yıl satılamayacak. Ülke sınırlarına 50 kilometreden yakın mesafede bulunan arazilerin satışı da yapılamayacak.

Yabancı ülke vatandaşları ve Ukrayna’da kayıtlı olmayan yabancı şirketler için tarım arazilerinin satış yasağı devam edecek. Ancak bu konuyla ilgili ileride referanduma gidilebileceği ve yabancıların da arazi satın almalarının önünün açılabileceği belirtiliyor.

Ukrayna’da bugün tarım arazilerinin satışı yasak. IMF’nin, Kiev’e yeni kredi sağlamak için öne sürdüğü en önemli şartlardan biri tarım arazilerinin satışına yönelik moratoryumun kaldırılmasıydı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.