Zelenskiy genel seferberlik ilan etti: “137 Ukraynalı hayatını kaybetti”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülke çapında 90 gün süreliğine genel seferberlik ilan edilen kararnameyi imzaladı. Zelenskiy, Rusya’nın saldırıları sonucunda şu ana kadar 137 Ukraynalının hayatını kaybettiğini, 316 kişinin yaralandığını duyurdu.

Bu haber 25 Şubat 2022 - 2:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Görüntülü mesajıyla halka seslenen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Edindiğimiz bilgiye göre, düşman beni 1 numaralı, ailemi ise 2 numaralı hedef olarak belirledi. Devlet başkanını yok ederek, Ukrayna’yı siyasi olarak yok etmek istiyorlar” dedi.

Kiev’e sabotaj gruplarının girdiğini belirten Zelenskiy, vatandaşlara sokağa çıkma yasağına uymaları çağrısı yaptı.

“RUSYA İLE TARAFSIZLIK STATÜSÜNÜ KONUŞMAKTAN KORKMUYORUZ”

Zelenskiy, Ukrayna’nın uluslararası partnerlerinin ülkeye desteklerini açıkladıklarını, ancak Ukrayna’yı NATO’ya alma konusunda cevap vermeye korktuklarını aktararak, “Ama biz hiçbir şeyden korkmuyoruz. Rusya’dan, Rusya ile konuşmaktan, her şeyi, ülkemiz için güvenlik garantilerini, tarafsızlık statüsünü (zira şu an NATO üyesi değiliz) konuşmaktan korkmuyoruz. Ama bunun karşılığında bizim garantilerimiz ne olacak? En önemlisi, bize bunları hangi ülkeler verecek?” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in, Ukrayna’nın “tarafsızlık statüsü” hakkında Ukrayna yönetimi ile görüşmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

25.2.2022

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.