Zelenskiy FT’ye yazdı: “Ukrayna, Rusya’nın kuklalarının ve oligarkların saldırısı altında”

“Ukrayna artık sadece sınırlarında değil, demokratik kurumlarının merkezinde de saldırıya uğruyor. Anayasa Mahkemesi’nin kararı, eski elitler ile oligarkların başkana ve ülkemize karşı komplosu.” Bu sözler Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’e ait.

Bu haber 02 Kasım 2020 - 8:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna’da Anayasa Mahkemesi’nin, yoluzluklara karışan çok sayıda kişinin, yanlış mal ve gelir beyanı nedeniyle hapse girmesinin önünü açan yasayı iptal etmesinin ardından başlayan kriz sürüyor.

Devlet Başkanı Zelenskiy, Financial Times gazetesi için kaleme aldığı makalede, bu kararın arkasında ülkenin eski elitlerinin, oligarkların ve “Rusya’nın kuklalarının” olduğunu iddia etti.

Ukrayna’nın AB ve NATO’ya entegrasyonuna ve IMF ile iş birliğine karşı olan güçler olduğunu belirten Zelenskiy, uluslararası topluma bu konuda ülkesine destek olunması için çağrıda bulundu.

Zelenskiy, ülkenin “baş hırsızlarının” hapse girmekten kurtulmak için bu hamlede bulunduğunu öne sürerek, “Eski elitler herhangi bir fatura ödemek istemiyor. Kontrolsüz geçen şatafatlı yıllarının hesabını vermek istemiyorlar” ifadelerini kullandı.

2.11.2020

“Yasa dışı zenginleşme” kanunu kriz yarattı, Zelenskiy Anayasa Mahkemesi’ne savaş açtı

Ukrayna Anayasa Mahkemesi Başkanı hakkında “vatana ihanet” soruşturması

2.11.2020

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.