Zelenskiy ekonomide ne vadediyor? Vergi affı, yurt dışı hesaplarına takip…

Ukrayna’da devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunun da favorisi olan komedyen Vladimir Zelenskiy, ekonomi alanında hangi vaatlerde bulunuyor?

Zelenskiy’nin seçim kampanyasını yürüten isimlerden olan Ruslan Stefançuk ile ekonomi danışmanı Danill Getmantsev, Liga.net’e Zelenskiy’nin ekonomi programıyla ilgili bilgi verdi.

Zelesnkiy’nin devlet başkanı seçilmesi halinde ekonomi alanında atacağı en önemli adımların, kayıt dışı gelirlerin yasallaştırılması için vergi affı çıkarılması, sermaye vergisi getirilmesi ve Mali Araştırmalar Servisi’nin kurulması olduğu belirtiliyor.

Zelenskiy’nin 2020 yılında vergi affını yürürlüğe koymak istediğini belirten Getmantsev, bu konuyla ilgili yasa tasarısı taslağının hazır olduğunu söyledi.

Getmantsev, Zelenskiy’nin devlet başkanı olması halinde ayrıca, parlamentodan, Vergi Konularında Otomatik Bilgi Değişimi Sözleşmesi’nin (MCAA) onaylanmasını talep etmeyi planladığını aktardı. Bunun hayata geçmesi halinde, Ukrayna vatandaşlarının yurt dışındaki banka hesapları ve şirketleri hakkında hızlı şekilde bilgi edinilebilecek.

Diğer yandan bazı uzmanlar, vergi affının IMF programına ters düştüğünü, affın bürokratları ve milletvekillerini kapsamaması gerektiğini savunuyor.

Zelenskiy’nin ekonomi alanındaki diğer bir vaadi ise, yabancı uzmanların da içinde yer alacağı bir danışma kuruluyla devlet organlarının mali denetime tabi tutulması. Zelenskiy’nin, bu yolla devlet kurumlarının mali yapısını şeffaf hale getirmeyi amaçladığı belirtiliyor.

12.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.