Zelenskiy: “Devlet başkanı seçilirsem Putin’le görüşmeye hazırım”

Ukrayna devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda en fazla oyu alan komedyen Vladimir Zelenkiy, ikinci turda seçilmesi halinde Rusya’ya karşı izleyeceği politikalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Ukraina” kanalının sorularını yanıtlayan Zelenskiy, seçilmesi halinde Putin ile görüşmeye hazır olup olmadığı yönündeki soru karşısında, “Savaş Rusya ile, dolayısıyla Rusya ile konuşmak gerekiyor. Batılı temsilcilerle birlikte Rusya’yla müzakereler yapılmalı” dedi.

Ukrayna’nın, Donetsk ve Lugansk illerinin tek taraflı bağısmızlık ilan edilen bölgelerinde yaşayan halka karşı kapsayıcı politikalar izlemesi gerektiğini belirten Zelenskiy, “Doğuda, geçici işgal altındaki bölgelerde yaşayan her insana gitmeliyiz. İnsanlara, hepimizin Ukrayna’nın parçası olduğumuzu anlatmalıyız. Onlara el uzatmanın, söz vermenin yanı sıra, emekli maaşlarını da ödemeye başlamalıyız. ‘Bakın, sizin aklınızı bulandırdılar, sizi bekliyoruz, hep birlikte kazanacağız’ demeliyiz” ifadelerinde bulundu.

Zelenskiy ayrıca, ülkenin doğusundaki çatışmaların bitmesi, ölümlerin sonlandırılması için çaba sarf edeceğinin altını çizdi.

8.9.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.