Zelenskiy: “Çernobil’de alevler söndürüldü, yangını çıkaranlar yakalandı”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, tarihin en büyük nükleer felaketinin yaşandığı Çernobil bölgesinde 4 Nisan’da başlayan orman yangınını çıkaran kişilerin yakalandığını ve alevlerin tamamen söndürüldüğünü açıkladı.

Bu haber 15 Nisan 2020 - 7:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ulusal televizyon kanallarında yayımlanan görüntülü mesajıyla halka seslenen Zelenskiy, Çernobil bölgesindeki yangına yol açan kişilerin gözaltına alındıklarını ve ‘ağır şekilde’ cezalandırılacaklarını söyledi.

“ALEVLER TAMAMEN SÖNDÜRÜLDÜ, PANİĞE GEREK YOK”

Vatandaşlara yangınla ilgili paniğe kapılmamaları çağrısında bulunan Ukraynalı lider, “26 Nisan 1986’dan aldığımız dersleri hatırlıyoruz. Kimse sizden gerçekleri gizlemeyecek. Bugünkü gerçek, durumun kontrol altına alındığı. Kiev ve çevresinde radyasyon miktarı normal seviyede” dedi.

Çernobil’deki yasak bölgede alevlerin tamamen söndürüldüğünü belirten Zelenskiy, nükleer santral, radyoaktif atık depoları ve kritik öneme sahip diğer tesislere yönelik herhangi bir risk bulunmadığının altını çizdi.

Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Anton Geraşçenko da yangının söndürüldüğünü, ancak bazı bölgelerde kuru ot ve çalılıklarda dumanların yükselmeye devam ettiğini açıkladı.

34 yıl önce Çernobil faciasının yaşandığı Pripyat kenti yakınlarında 4 Nisan’da başlayan yangının, nükleer santralin ve radyoaktif atıkların bulunduğu bölgeye yaklaşması endişelere neden olmuştu. Bölgede yangın nedeniyle radyasyon miktarının normal seviyenin üzerine çıktığı iddia edilmişti. Yangının bazı kişilerce kasıtlı olarak çıkarıldığı ihtimali üzerinde durulduğu açıklanmıştı.

Öte yandan Ukrayna polisi, Çernobil bölgesinde yangına sebep olduğundan şüphelenilen 37 yaşındaki bir erkeğin gözaltına alındığını duyurdu. Kendi köyünde çöpleri ateşe veren şüphelinin, daha sonra kor parçalarını kuru otların üzerine atarak yangının başlamasına yol açtığının belirlendiği ifade edildi.

Ukrayna’da 26 Nisan 1986 tarihinde Çernobil Nükleer Santrali’nde yaşanan patlama tarihin en büyük çevre felaketlerinden birine yol açmıştı.

15.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.