Yurt dışında çalışanlar için önemli haber: Sigortasız çalışılan süre emekliliğe saydırılabilecek

Yurt dışı borçlanması yolu ile emekli olmak isteyen Türk vatandaşlarının yurt dışında sigortaya tabi olmayacak şekilde çalışabilmelerini sağlayacak yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığından yapılan açıklamada, “Bu kapsamda yurt dışı borçlanması ile emekli olan vatandaşlarımızın, bulundukları ülkelerde zorunlu sigorta prim kesintisi yapılmayan kısa süreli işlerde çalışmalarının önü açıldı” bilgisi verildi.

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelikte, yurt dışında kısa süreli çalışmaya tabi işlerde çalışan kişilerin de  yurt dışı borçlanması yoluyla emekli olabilecekleri belirtildi.

İlgili maddede, yurt dışında çalışan kişilerden zorunlu sigorta prim kesintisi yapılmadığı bildirilen sürelerin de emeklilik hakkı için yurt dışı borçlanması kapsamında değerlendirilmeye alınacağı kaydedildi.

“Yurt dışında geçen sürelerin borçlandırılması ve değerlendirilmesine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” için tıklayın.

7.11.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.