“Yolsuzlukların Ukrayna’ya yıllık maliyeti: 2 milyar dolar”

“Ukrayna her yıl yolsuzlukalr nedeniyle 2 milyar doalr kaybediyor.” Bu açıklama Avrupa Birliği (AB) Ukrayna Danışma Misyonu Başkanı Kęstutis Lancinskas’tan geldi.

Ubr.ua’nın haberine göre, Ukrayna’nın yolsuzluklar nedeniyle yılda ortalama 2 milyar dolar kayba uğradığını belirten AB yetkilisi, “Bu rakam ülkenin polis teşkilatının iki yıllık bütçesine, savunma bütçesinin üçte ikisine, 1,6 yıllık sağlık bütçesine, 2,3 yıllık eğitim bütçesine eşit” dedi.

Ukrayna’nın yolsuzluklardan kaybettiği kaynakları polislerin, doktorların ve öğretmenlerin maaşlarına aktarabileceğini vurgulayan Lancinskas, “Yolsuzluklar ile baş edebilmek için, öncelikle, her yurttaşın kişisel çabası gerekli” diye konuştu.

IMF Ukrayna Daimi Temsilcisi Goesta Ljungman ise, Ukrayna’da yolsuzlukların ülkeyi yılda uğratığı zararın GSYH’nin yüzde 2’si tutarında olduğunu açıklamıştı.

IMF yetkilisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hesaplamalarımıza göre, yolsuzluklar Ukrayna’da GSYH büyümesini yılda yüzde 2 yavaşlatıyor. Ukrayna’nın yüzde 3 değil, yüzde 5 ekonomik büyüme yakalayabilmesi için yolsuzluklarla mücadele etmesi gerekiyor” demişti.

PricewaterhouseCoopers (PwC) şirketinin anketine göre, Ukrayna’da rüşvetle karşılaşan şirketlerin oranı 2016 yılından bu yana yüzde 56’dan yüzde 78’e yükseldi.

Ukrayna’nın her yıl gümrüklerdeki yolsuzluklar nedeniyle uğradığı zararın miktarı ise 4 milyar euro olarak hesaplanmıştı.

10.12.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.