YAŞADIĞIMIZ KENT: Şota Rustaveli

sota3

Gürcü edebiyatının destansı başyapıtı Vephistkaosani (Kaplan Postlu Kahraman)’nin yazarıdır. Bu ünlü şairin yaşamına ilişkin fazla bilgi yoktur.

Şota Rustaveli’nin Gürcü krallığının “altın çağı”nda, 12. yüzyıl sonları ile 13. yüzyıl başlarında yaşadığı sanılır. Rustavi’de doğduğu için, Rustavi’den olan anlamında Rustaveli olarak adlandırılmıştır. Eğitim ve öğrenimini Atoni’de tamamlayan Rustaveli, Kraliçe Tamar’a âşık olmuş,ama aşkına karşılık bulamaması nedeniyle Kudüs’e gitmiş, oradaki Gürcü manastırına yerleşmiş ve orada ölmüştür.

Rustaveli’nin günümüze ulaşmış olan destanı, 1.587 dörtlükten oluşur. Bu yapıtındaki başarısından dolayı Rustaveli, Gürcü edebiyat dilini yaratıcısı sayılır. Destan, egzotik bir ortamda geçer. Rustaveli destanında, başka ülkeleri konu edinerek Gürcüstan’ı anlatmıştır. Destana göre Arap komutan Avtandil, Şah Rostevan’ın kızı Tinatin’e âşık olur, ama aşkına karşılık bulamaz. Tinatin, tahta çıkma törenleri sırasında, babasının kuvvetlerini yenen kaplan postlu şövalye Tariel’i getirmesi halinde Avtandil’le evlenmeye söz verir. Ancak Avtendil, Hint şövalye Tariel’le karşılaşınca onunla dost olur. Sevgilisi Nestan Darecan’ı bulmasında ona yardımcı olur. Destanın sonunda, hem Tairel, hem de Avtandil sevgililerine kavuşur.

Rustaveli’nin bu destanı Kaplan Postlu Şövalye adıyla Türkçe’ye de çevrilmiştir. (Wikipedia)

10.09.205

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.