“Yasa dışı zenginleşme” kanunu kriz yarattı, Zelenskiy Anayasa Mahkemesi’ne savaş açtı

Ukrayna’da devlet görevlilerine yönelik sıkı yolsuzluk takibi getiren kanunu Anayasa Mahkemesi’nin geçersiz ilan etmesi krize neden oldu. Devlet Güvenlik ve Savunma Konseyini toplayan Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Anayasa Mahkemesi hakimlerinin yetkilerine son verilmesini istedi. Mahkeme önünde protestolar başladı.

Ukrayna Anayasa Mahkemesi’nin, yanlış gelir beyan eden bürokratların adli cezaya çarptırılmasını öngören yasayı iptal etmesi sonrası yaşanan gelişmeler ülke gündemine oturdu.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı, elektronik gelir beyannamesinin kaldırılması, Yolsuzluklarla Mücadele Ajansı’nın özel yaşamı takip etme yetkilerinin iptali ve yanlış gelir beyanının suç olmaktan çıkarılması anlamına geliyor.

ZELENSKİY ANAYASA MAHKEMESİNE SAVAŞ AÇTI

Bu gelişme üzerine acil olarak Devlet Güvenlik ve Savunma Konseyini toplayan Devlet Başkanı Zelenskiy, Anayasa Mahkemesi kararının ‘yok hükmünde’ sayılması ve Anayasa Mahkemesi hakimlerinin yetkilerinin sonlandırılmasına ilişkin yasa tasarısını parlamentoya sundu.

‘RUSYA YANLISI MİLYARDERLER BASKI YAPTI’ İDDİASI

Financial Times gazetesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararının Ukrayna’nın IMF ve AB’den yeni kredi almasını da zora sokabileceğini öngördü.

Gazete, Kiev ile IMF’nin iş birliğine karşı olan iş insanları ve milletvekillerinin girişimleri sonucunda yasanın iptal edildiğini ileri sürdü.

Ukrayna medyasında yer alan yorumlarda ise yasa kapsamında yargı mensuplarını denetleme yetkisinin hükümete geçmesinin kararda etkili olduğu iddia edildi.

Ukrayna’nın AB Daimi Temsilcisi Mikola Toçitskiy, bu gelişme sonrası AB’nin Ukrayna ile vizesiz rejim anlaşmasını da gözden geçirebileceği uyarısını iletti.

Yolsuzluklarla mücadele reformunun hayata geçirilmesi, IMF’nin Ukrayna’ya yeni kredi sağlamak için öne sürdüğü başlıca şartlardan biriydi.

MAHKEME ÖNÜNDE PROTESTOLAR BAŞLADI

Öte yandan Kiev’de Ukrayna Anayasa Mahkemesi önünde toplanan kalabalık bir grup, protesto gösterisine başladı. Mahkeme binasına işaret fişeği ve lastik fırlatan, ‘Hakimler Rusya’ya’ sloganı atan göstericiler, kararda imzası olan hakimlerin istifa etmelerini ve yargı önünde hesap vermelerini talep ediyor.

30.10.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.