Yanukoviç: “Ukrayna’daki ihtilali ABD organize etti”

yan

Ukrayna’da 111 kişinin hayatını kaybettiği kanlı “Maydan” olaylarının başlangıcının üçüncü yıl dönümünde, Rusya’da REN TV kanalında yayımlanan, Oliver Stone’un yapımcılığını üstlendiği “Ukrayna yanıyor” adlı belgesel filmde konuşan Yanukoviç, “Ukrayna’daki siyasi krizi sonlandırmak için protokol imzaladım. Ancak daha sonra, hangi protokolü imzalarsam imzalayayım, iktidarı ele geçirme senaryosunun ve ihtilalin planlı, kaçınılmaz olduğunu anladım. Yani bu, bizim adımlarımıza bağlı değildi” dedi.

Ukrayna’da o dönemde yaşanan protesto gösterilerini ABD’nin organize ettiğini savunan Yanukoviç, “ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile sürekli görüşüyorduk. Ancak Bay Biden’ın söyledikleri ile yaptıkları uyuşmuyordu. ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi, protestocuların temsilcilerini sürekli büyükelçilikte ağırlıyordu. Bunun farkındaydık, bunu takip ediyorduk. ABD Büyükelçiliği’nde, tüm bu sürecin yönetildiği bir karargahın bulunduğu izlenimi oluşmuştu” diye konuştu.

Ukrayna’da 21 Kasım 2013 tarihinde, dönemin Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in AB ile ortaklık anlaşmasını askıya almasını proteto etmek için Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’na gösteriler başlamıştı. Güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonrası olaylar büyümüş, çıkan çatışmalarda 111 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkede yaşanan ihtilal sonrası Rusya yanlısı iktidar devrilmiş, dönemin Cumhurbaşkanı Yanukoviç Rusya’ya kaçmıştı.

21.11.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.