Ukrayna’dan yabancı sermayeye davet: Dev satış dalgası yolda

Ukrayna’da yeni yönetim ülkeye yabancı sermaye yatırımları çekebilmek için girişimlerini sürdürüyor. Büyük çaplı bir özelleştirme programının hayata geçirilmesi gündemde. İlk olarak kamu bankalarının satılması planlanıyor.

İsmi yeni başbakan adayları arasında geçen, Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Aleksey Gonçaruk, kapsamlı bir özelleştirme programının başlatılması için çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Bloomberg ile söyleşisinde, ilk etapta kamu banaklarının satışa çıkarılmasının planlandığını belirten Gonçaruk, “İlk olarak bankalar satılmalı. Sistemsel öneme sahip 10 büyük bankanın Ukrayna pazarına girmesini istiyorum. Bunun için ekonomik büyümeyi, Merkez Bankası’nın bağımsızlığını sağlamalı ve yargıda gerekli düzenlemeleri yapmalıyız” dedi.

Yeni kurulacak hükümetin büyük çaplı bir özelleştirme programını uygulaması gerektiğini belirten bürokrat, Ukrayna Demir Yolları ve Ukrayna Posta İdaresi gibi büyük kamu işletmelerinin de özelleştirme kapsamına alınabileceğini söyledi.

Ukrayna’da geçen sene açıklanan özelletirme programında, dört büyük kamu bankası Oşadbank, Ukreksimbank, Ukrgazbank ve Privatbank’ın özelelştirilmeleri öngörülüyor.

 

1.8.2019

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.