VIDEO / Büyükelçi Tezel’den Ukrayna’ya çağrı: “Gerekli önlemler alınmalı”

Bu haber 30 Temmuz 2016 - 10:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

tezel2

Kiev’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi veren ve değerlendirmede bulunan Büyükelçi Tezel, Fetullah Gülen cemaati ile ilgili olarak, “Bu, birçok ülkede bağlantıları olan gizli bir terör örgütü” ifadesini kullandı.

Cemaatin yaklaşık 150 ülkede faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Büyükelçi, “Ukrayna’da da, bu örgüt ile doğrudan bağlantılı olduğu izlenimi veren yapılanmalar mevcut. Ukrayna güvenlik güçleri bundan haberdarlar ve daha önce de haberdarlardı, ancak bu organizasyonların yasa dışı oldukları bugün daha açık hale geliyor. Ukrayna devletinin buna ciddi yaklaşacağını ve gerekli önlemleri alacağını düşünüyorum” dedi.

Konunun Türkiye’ye komşu ülkeler için de ulusal güvenlik sorunu hale gelebileceği uyarsında bulunanTezel, “Türkiye’de olduğu gibi burada da her şey yasalar çerçevesinde yapılmalı. Ukrayna’da da önlemler alınmalı” diye konuştu.

Tezel’in diğer açıklamalarından satır başları şöyle:

“TÜRKİYE DEMOKRASİSİ GÜÇLENECEK”

Türkiye’de demokratik hükümeti devirme ve demokratik süreçleri sonlandırma girişimi yaşandı. Daha fazla dini eğilimleri olan alternatif bir hükümet kurulmak istendi. 15-16 Temmuz, modern tarihte, insanların tanklara ve savaş uçaklarına rağmen sokaklara çıkarak darbeyi durdurdukları tek örnek. Bu, demokrasimizin derin köklerine dayanıyor. Türk halkı demokratikleşme yolunda önemli yol kat etti ve geri dönmek istemiyor. Halkın çoğunluğunun karşı olduğu darbe başarısız oldu. Türkiye, bu krizden demokrasini geliştirerek ve daha güçlü halde çıkacak.

“TÜRKİYE’DE OLANLAR, UKRAYNA’DA YAŞANANLARA BENZİYOR”

Türkiye’de sivillerin öldürüldüğü olaylar, Kiev’deki “Maydan” olaylarına çok benziyor. Eşlerini ve çocukları keskin nişancılar tarafından öldürülen, tankların altında ezilen insanların tepkilerinin nasıl olacağı tabii tahmin edebilirsiniz.

“UKRAYNA’NIN VERDİĞİ DESTEKTEN MEMNUNUZ”

Ukrayna devleti darbe girişiminin başlangıcından itibaren Türkiye’nin seçilmiş hükümetinin yanında yer aldı. Dostumuz, stratejik ortağımız Ukrayna’nın verdiği bu destekten memnunuz.

“DARBE GİRİŞİMİ TURİZMİ ETKİLEMEZ”

“Turizm ile ilgili hiçbir güvenlik sorunu bulunmuyor. Olaylar, yalnızca ilk iki gün, bazı devlet kurumlarının etrafında yaşandı. THY’nin seferleri sadece bir günlüğüne durduruldu. Halkın gündelik yaşamını ve tabii ki turizmi olumsuz etkileyen bir durum yok” ifadelerinde bulundu.

30.7.2016

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.