“Vatan Ana” da “komünizm propagandası” yasağının hedefinde: “Orak-çekiç sökülmeli”

Sovyetler Birliği ve komünizmin izlerinin silinmesine büyük önem atfedilen Ukrayna’da, Kiev’deki dev “Vatan Ana (Rodina Mat)” heykelinin üzerindeki orak ve çekice de göz dikildi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı kazanılan zaferi simgeleyen dev “Vatan Ana (Rodina Mat)” heykelinin üzerindeki orak ve çekiç ambleminin kaldırılması konusu yeniden gündeme geldi.

Pryamiy kanalının yayınına katılan Ukrayna Ulusal Hafıza Enstitüsü Müdürü Vladimir Vyatroviç, “Bu anıtı (Vatan Ana) kimsenin yerinden sökmeyeceği ortada. Ama Sovyet ambleminin (orak-çekiç), sökülerek veya üzeri kapatılarak kamusal alandan uzaklaştırılması gerekiyor” dedi.

Vyatroviç, Vatan Ana heykelinde bulunan kalkanın üzerinden orak-çekiç ambleminin kaldırılması halinde, yerine ne konulacağına ise henüz karar verilmediğini söyledi.

Enstitü müdürü ayrıca, Ukrayna’da şu ana kadar çoğu Sovyet lider Lenin’e ait olmak üzere SSCB ve komünizmi simgeleyen yaklaşık 2 bin 500 heykelin söküldüğü bilgisini verdi.

Ukrayna, 2015 yılında “komünizm ile nasyonal sosyalizm propagandasına ve simgelerine” yasak getirmişti.

Kiev’de 102 metre yüksekliğindeki Vatan Ana heykeli, 1981 yılında, 9 Mayıs Zafer Günü’nde açılmıştı.

13.2.2018

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.