Uzmanlar yanıtlıyor: Ukrayna’da seçimler döviz piyasasını nasıl etkiler?

Ukrayna’da yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri döviz piyasasını nasıl etkileyebilir? Seçim süreci ve sonrasında kurlarda ciddi dalgalanmalar yaşanabilir mi? İşte farklı senaryolar:

Ukrayna’da bu kış döneminde grivna değer kazanmaya devam ediyor. Peki yaklaşık iki sonra yapılacak seçimler bu durumu değiştirebilir mi?

Devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turu 31 Mart tarihinde. Ancak seçimlerin sonucunun muhtemelen nisan ayının son haftasında yapılacak ikinci turda belli olması bekleniyor.

Uzmanların çoğu, seçimlere kadar grivnada istikrarın sürmesini beklerken, kimileri ise dolar kurunun 27 grivnanın da altına inebileceğini tahmin ediyor.

KP gazetesinden Andrey Gatsenko, konuyla ilgili uzmanların görüşlerine başvurdu:

Grivna neden değer kazanıyor?

Dolar kuru iki haftadır psikolojik sınır olan 28 grivnanın altında seyrediyor. Uzmanlara göre bunun nedeni, ülkeye yaşanan sermaye girişi.

Döviz piyasasının bugün ithalatçıların talebi ve ihracatçıların arzı nedeniyle dengeli durumda olduğuna dikkat çekiliyor. Ukrayna Merkez Bankası Uzman Platformu Koordinatörü Andrey Blinov, “Esnek kur, ihracatçıların ve ithalatçıların dövize olan aşırı talebini dengeledi. Bununla birlikte borç piyasasına yüksek ilgi gözleniyor. Maliye Bakanlığı’nın kısa vadeli kamu tahvillerinin getirisinin yüzde 18-19 civarında olması yatırımcılar için çok cazip. 3-9 aylık tahvillere olan aktif ilgi, dolar kurunda yakın vade için düşüşü tetikliyor” değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlar, seçim kampanyasının başlamsının ve adaylar arasındaki ciddi mücadelenin ise döviz piyasasında istikrarsızlığa yol açmasını beklemiyor.

Ocak ayının ikinci yarısından itibaren grivnanın istikrarlı şekilde güç kazandığına işaret eden Alpari şirketi analisti Vadim Yosub, “Bugünkü iktidarın bazı popülist adımları grivnaya darbe vurabilirdi. Ancak hükümetin bu tür adaımlar atacağına yönelik bir belirti henüz yok. Dolayısıyla orta vadede grivnada istikrar sürecek” tahmininde bulundu.

Yosub, seçimlere kadar doalr kurunun 27-28,5 grivna civarında seyredeceğini öngördü.

Ekonomist Danill Monin’e göre ise, seçimlerinin ilk turunun yapılacağı mart ayının sonuna kadar dolar kuru 26 grivnaya kadar gerileyebilir.

Kasım-Mart döneminde Ukrayna’ya sağlanacak toplam kredi miktarının 6 milyar doları bulacağına işaret eden uzman, “Bu dönemde Ukrayna’nın borç ödemeleri ise 1-2 milyar dolar. Martta seçimler öncesi AB’den 500 milyon euro, IMF’den 1,2-1,2 milyar dolar bekleniyor. Bu nedenle seçim öncesi dolar kurunun 26 grivnaya kadar gerileyebileceğini düşünüyorum” dedi.

Seçimlerden sonra grivnayı ne bekliyor?

Seçim sonrası için ise farklı senaryolar var. 2014 yılında da seçimlere kadar grivnada istikrarın muhafaza edildiğini hatırlatan ekonomist Aleksey Kuş, “2014 seçimlerinden sonra ise döviz piyasası çöktü. Bu yıl da dolar kurunun 30 grivnayı bulması gerçek dışı görünmüyor. 32-33 grivnaya kadar da çıkabilir. Bunun olma ihtimali yüzde 60” diye konuştu.

Kuş’a göre, iç siyasette suların ısınması, IMF ile iş birliğe son verilmesi ve dış piyasada metal fiyatlarının düşmesi halinde bu senaryo gerçekleşebilir.

Analist, seçim sürecinde ciddi bir karışıklık olmaması durumunda ise dolar kurunun en fazla 29 grivnaya kadar yükselebileceğini öngörüyor.

29.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.