Uzmanlar yanıtlıyor: Dolar nereye gidiyor?

Ukrayna’da yeni yıl öncesi doların ateşi yükseldi. Serbest piyasada kur 28 grivnanın üzerine çıktı. Peki bunun nedenleri neler? Bundan sonra neler olur? İşte uzman görüşleri:

RBC ajansı, Ukrayna döviz piyasasındaki gidişata dair uzmanların görüşlerine başvurdu. Yapılan değerlendirmeler özetle şöyle:

“Grivna bir aydır dolar ve euro karşısında değer kaybediyor. Analistler, doların yükselişinin en azından yıl sonuna kadar devam edeceğini öngörüyor. Dış finansmanın olmaması ve Ukrayna’nın ihracat mallarının fiyatlarının düşmesi halinde daha uzun vadeli bir devalüasyon yaşanabileceği ihtimaller arasında gösteriliyor.

Yeni yıla girilirken dolar kurunun 27,6-28 grivna civarında olacağını öngören uzmanlar, şubat ayına doğru ise kurun istikrara kavuşacağını tahmin ediyor.

Grivna, devletin 9,5 milyar grivna KDV geri iadesi yaptığı kasım ayında değer kaybetmeye başladı. Bunun üzerine ihracatçılar döviz satışlarını sınırlarken, aralık ayında grivnanın değer kaybı hız kazandı.

Uzmanlar, doların yükselişinin nedenleri arasında, bütçe harcamalarının artırılmasını ve tarım ürünlerinde indirime gidilmesi sonrası ihracat gelirlerinin düşmesini gösteriyor.

Sene sonunda geleneksel olarak dövize olan talebin artmasının da grivnanın değer kaybında etkisi olduğuna işaret ediliyor.

Bazı analistler, doların yükselişinin önümüzdeki bahar dönemine kadar süreceğini, IMF’den yeni kredi gelmemesi halinde, altın ve döviz rezervlerinin kullanımının artacağını, bunun da devalüasyon ve enflasyon risklerindeki artışı beraberinde getireceğini öngörüyor.”

20.12.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.