Uzman tahminleri: Ukrayna’da dolar nereye gidiyor?

Ukrayna’da dolar kuru son ayların rekor düşüşünü yaşayarak 26,3 grivnaya kadar geriledi. Peki grivna neden değer kazanıyor? Döviz piyasasını ilerleyen dönemde neler bekliyor?

Bu haber 17 Haziran 2019 - 10:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Obozrevatel.com sitesi, uzman görüşlerine başvurarak grivnadaki gidişatı değerlendirdi…

Dolar neden düşüyor?

  • Piyasalara dair çıkan olumsuz haberler döviz piyasasında tedirginlik yarattı.
  • Döviz piyasasında dolara olan talep azaldı.
  • IMF’den gelen olumlu haberler ve Ukrayna Maliye Bakanlığı’nın grivnada yüzde 18,5, dolarda yüzde 7,25-7,5 faizle tahvil çıkarması kura yansıdı.

Alpari şirketi uzmanı Vadim İosif, 22 Haziran tarihine kadar dolar kurunun 26,1-26,2 grivnaya kadar gerileyebileceğini, bankalarda 26-26,3 grivna kurlarındandan nakit işlemlerin yapılabileceğini öngörüyor.

İlerleyen günlerde dolardaki düşüşün devam edeceğini tahmin eden analist, grivnanın yeni bir psikolojik sınıra ulaşabileceği görüşünde.

İosif, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin IMF ile 3-4 yıllık yeni bir iş birliği programına hazırlanmasını da grivnanın elini güçlendirmesi muhtemel faktörler arasında gösterdi.

Finans uzmanı Yegor Komov ise, 22-23 Hazirana kadar dolar kurunun 26,2-26,4 grivna civarında seyredeceğini öngördü.

Ukrayna’da ne zaman dolar satın almak akıllıca?

Uzmanlar bu konuda ise şu noktalara dikkat çekti:

  • Belirli bir amaç için, örneğin yurt dışı tatil harcamaları için dövize ihtiyacınız varsa, en iyisi euro almak. Eğer fiyatı dolar olarak sabitlenmiş bir otomobili satın alma hedefiniz varsa, birikiminizi de dolar olarak yapmanızda fayda var.
  • Eğer amacınız “kara gün” parası biriktirmekse, birikimlerinizi farklı para birimlerine, örneğin dolar, euro ve yuan’a dağıtmak en iyisi.

17.6.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.