Uzman tahminleri: 2018’de Ukrayna ekonomisini bekleyen riskler ve fırsatlar…

2018, Ukrayna ekonomisi için nasıl bir yıl olacak? Segodnya gazetesi, uzmanların bu konudaki olumlu ve olumsuz tahminlerini derledi:

-2018 yılı için temel risklerden biri, ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırma ihtimali. Uzmanlar FED’in birkaç kez faiz artırımına gideceğini ve faiz oranını yüzde 2,2’den yüzde 2,5’e kadar yükselteceğini tahmin ediyor. Gösterge faizinin artırılması, doların pahalanması, bu da ham madde fiyatlarının düşmesi anlamına geliyor. Ukrayna GSYH’sinin yarısını, ham madde satışından elde edilen gelirler, ülke ihracatının yüzde 80’ini ham madde satışları oluşturuyor. Yani doların yükselmesinin, Ukrayna gibi gelişmekte olan ülkelere zarar vereceğine işaret ediliyor.

-Ukrayna’nın önümüzdeki beş yıl boyunca 40 milyar dolardan fazla dış borç ödemesi gerekiyor. 2018 yılında ülkenin ödemekle yükümlü olduğu dış borç miktarı 6,5 milyar dolar. Ülkenin altın ve döviz rezervleri ise bugün 19 milyar doalr seviyesinde. Dış finansman olmaması halinde, rezervlerdeki düşüşün kritik düzeye ulaşacağının altı çiziliyor. Bazı analistler, IMF’nin kredi sağlamaması durumunda, ülke rezervlerindeki düşüşün tehlikeyi boyutta olacağını ve dolar kurunun 35 grivnaya kadar yükselebileceğini tahmin ediyor. Kimi uzmanlar ise, Ukrayna’nın borçlarını yeniden yapılandırmaması ve en yüklü ödemelerini 2021 yılından daha ileri bir tarihe ertelememesi halinde, 2019 yılında ülkenin iflasın eşiğine gelebileceği ihitmaline dikkati çekiyor.

-Yüksek enflasyon, devalüsyon ve bütçe açığı, 2018 yılında da Ukrayna ekonomisini bekleyen başlıca “iç riskler” olarak gösteriliyor.

-Ukrayna Gelecek Enstitüsü (UIF), 2018 yılında ortalama dolar kurunu 29,6 grivna seviyesinde bekliyor. Ancak kurun zaman zaman 31-32 rivnaya yükselebileceği tahmin ediliyor.

-Uzmanlar, bütçe açığında artış riskini yüzde 80 olarak değerlendiriyor. Özelleştirmelerin yavaşlaması ve IMF ile işbirliğinin, yükümlülüklerin tam olarak yerine getirilmemesi nedeniyle sekteye uğraması ihtimali bu tahminin başlıca gerekçesi olarak gösteriliyor.

Ukrayna ekonomisine dair 2018 yılı için yapılan bazı olumlu tahminler ise şöyle:

-IMF ile işbirliğinin devam etmesi. Bu durumda Ukrayna 2018 yılında 3,5 milyar dolarlık kredi dilimini alabilir. Bunun grivnaya istikrar getireceği ve dış borç ödemelerini yoluna koyacağı tahmin ediliyor.

-Yatırımlarda, ihracatta, tüketimde ve kamu giderlerinde olumlu göstergeler yakalanması… Yabancı yatırımlardaki olası artışın ekonomide canlanma sağlayabileceği öngörülüyor.

-Uzmanlar, 2018 yılında yargı ve enerji reformunun yapılması, şeffaf özelleştirmelerin hayata geçirilmesi, vergi reformlarının tamamlanması, tarım arazilerinin satışının serbest bırakılması ve özel ekonomik bölgelerin oluşturulması için şartların sağlanması halinde, Ukrayna’nın 2-3 milyar dolarlık yabancı sermaye çekebileceğini, 2019-2020 yıllarında ise bu rakamın 7-13 milyar dolara kadar çıkabileceğini tahmin ediyor.

-Ulaşım altyapısının modernizasyonu da yatırımlardaki artış için önemli faktörlerden biri olarak sıralanıyor. Bunun, malların ihracatı ile transitini artıracağı belirtiliyor.

-Girişimciliğin teşvik edilmesinin de ihracatı canlandırarak, yabancı yatırımcılar için riskleri azaltacağı ve iç tüketimde yılda yüzde 10-12 artış sağlayacağı öngörülüyor.

8.1.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.