Uzman görüşü: “TL’deki değer kaybı, Ukrayna ekonomisi için de tehdit”

TL’nin ciddi kan kaybının Ukrayna’daki yankıları da sürüyor.

“Türkiye’deki sert devalüasyon küresel bir krize yol açabilir ve Ukrayna ekonomisine de olumsuz yansıyabilir.” Bu tahmin Ukrayna’daki “The Bleyzer Foundation” CEO’su Oleg Ustenko’ya ait.

Ubr.ua’ya değerlendirmede bulunan analist, “Türkiye bankacılık sektöründe çok büyük miktarda sermaya var. 2008 yılında Ukrayna bankacılık sistemine yaklaşık 10 milyar dolar yatıran Avrupalı bankalar zarar gördüler. Türkiye’de ise bugün sermaye yatırımı miktarı yüzlerce milyar dolar. Bu durumun Avrupa genelinde yansıması kaçınılmaz” dedi.

Türkiye ekonomisindeki olumsuz gidişatın küresel ekonomiye yansıyacağını tahmin eden Ukaynalı uzman, “Avrupa’da durumun kötüleşmesi, Ukrayna’da da kötüleşeceği anlamına gelir. Örneğin, Ukrayna’ya zaten düşük olan yabancı sermaye girişi azalabilir. Olumsuz senaryoyu bir tarafa bıraksak bile, Türkiye-Ukrayna ticari ilişkileri çerçevesinde bakıldığında, TL’nin devalüasyonunun ülkemiz için zararları faydalarından daha fazla” değerlendirmesini yaptı.

Türkye’nin Ukrayna’nın en önemli ihracat pazarlarından biri olduğunun altını çien analist, “TL’nin devalüasyonu, Ukrayna’da üretilen malların Türkiye pazarında rekabet gücünün azalacağı anlamına geliyor. Türkiye devleti, yerli üreticileri destekleme niyetini de açıkladı. Bu, yabancıların idari önlemler nedeniyle Türkiye pazarına erişiminin güçleşebileceği anlamına geliyor” tahmininde bulundu.

Türkiye, Ukrayna’nın ihracatında Rusya ve Polonya’nın ardından üçüncü sırada. Ukrayna, 2017 yılında Türkiye’ye 1,2 milyar dolarlık ihracat yaparken, Türkiye’nin Ukrayna’ya ihracatı 630 milyon dolar seviyesinde oldu.

14.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.