Uzman görüşleri: Grivna neden değer kazanıyor?

Ukrayna’da grivna dolar karşısında değer kazanmaya devam ediyor. IMF’nin iki yıllık süreç için 30-31 grivna tahminine karşın, kur bugün 25,3 grivna civarında. Peki grivna neden güçleniyor? Döviz piyasasında ilerleyen dönemde neler bekleniyor? 

KP v Ukraine gazetesinden Andrey Gatsenko’nun haber analizinden bazı bölümler özetle şöyle:

“IMF’nin tahminine bakılırsa, hemen döviz bürosuna koşup dolar almak gerekiyor. Ancak uzmanlar, IMF’nin tahminlerinin geçen Nisan ayındaki raporuna ait olduğuna işaret ediyor.

Bazı uzmanlar, önümüzdeki sonbahar döneminde de grivnanın değer kazanmaya devam edebileceğini öngörüyor.

Grivna kurundaki gidişatın belirsiz olduğunu belirten ekonomist Taras Kozak, ‘Dolar kuru 25 grivnanın altına da düşebilir. Yabancılar bizim grivna cinsinden devlet tahvillerimize ilgi gösteriyor’ dedi.

Parlamento seçimlerinin sonuçlarının Avrupa’da olumlu karşılandığını ve yeni hükümetin kurulmasıyla beraber ülkeye doğrudan yabancı yatırım akışının artabileceğini öngören Kozak, ‘Dolar 20 grivnanın altına bile düşebilir. Bir ay içinde her şey belli olacak’ tahmininde bulundu.

Önümüzdeki aylarda dolar kurunun 25-26 grivna seviyesinde seyredeceğini tahmin eden Aleksey Kuş adlı uzman ise, ‘Ağustos ayında döviz piyasasındaki gidişat birçok faktöre bağlı olacak. En önemlisi, ihracat gelirleri ve yabancıların tutumu. Eğer yabancı yatırımcılar devlet tahvillerine yatırımı artırırsa ve grivnayı yeniden dövize çevirmeye başlarlarsa, piyasada grivna fazlası ortaya çıkar ve dolar kuru yukarı çıkar’ değerlendirmesini yaptı.

 

Ukrayna’nın IMF ile iş birliğine devamının grivnadaki gidişat için belirleyici olacağı, tahıl fiyatlarının ve siyasi istikrarın da döviz piyasasına etkide bulunacağı tahmin ediliyor.

Bazı uzmanlar ise, yıl sonuna kadar grivna kurunun 27-29 grivna aralığında olabileceğini öngörüyor.”

29.7.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.