Ünlü Ukraynalılar: Lesya Ukrainka

Bu haber 08 Mart 2017 - 7:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

lesyaa

Lesya Ukraynka, (asıl adı Larisa Petrovna Kosaç-Kvitka, Ukraynaca: Лари́са Петрі́вна Ко́сач-Кві́тка, d. 25 Şubat 1871, Novograd-Volınski, Ukrayna – ö. 1 Ağustos 1913, Surami, Gürcistan, Rus Çarlığı), modernist hareketin temsilcisi Ukraynalı kadın şair.

Taras Şevçenko ve İvan Franko’dan etkilendiği ilk lirik çalışmalarında yalnızlık ve toplumdan kopukluk duygularını işledi; ayrıca özgürlüğe olan tutkusunu ortaya koydu. Esinini özellikle folklardan, Kutsal Kitap’tan, mitolojiden ve yurtseverlik duygularından alan dramatik şiirlerinde baskıya karşı mücadele çağrısında bulundu (Vavıylonskiy Polon, 1903; Na Ruyinah, 1905).

Ukrayna’da çarlığa karşı yürütülen mücadeleye ve Marksist örgütlere katıldı; 1902’de Komünist Manifesto’yu Ukrayna diline çevirdi. 1907’de tutuklandı. Serbest bırakıldıktan sonra da polisin sürekli baskısıyla karşılaştı. Bu yıllardaki dramatik şiirlerinde Antik Çağ, erken Hıristiyanlık ve ortaçağ gibi çeşitli tarihsel dönemlerden esinlendi. Bunlar arasında en başarılı sayılan Lesova pesnya’da (1912; Orman Şarkısı) ideallerle gerçekler arasındaki sonsuz gerilimi ele aldı.

Hastalığı nedeniyle kuru iklime sahip coğrafyalara seyahat eden Ukraynka, Almanya, Avusturya, İtalya, Bulgaristan, Kırım, Kafkasya ve Mısır gibi pek çok bölgede zaman geçirdi. Kırım ve Mısır gibi Türk ve İslam kültürünün yaşandığı yerlerde bulunmuş olan Ukraynka’nın eserlerinden en önemlisi, 1907’de, evlendiği yıl yazdığı, bir aile hikayesinin anlatıldığı Ayşa ta Muhammed adlı, Muhammed bin Abdullah ile Aişe bint Ebu Bekir arasında geçen, Aişe’nin, vefat eden eski eşi Hatice bint Hüveylid’i kıskanışını tasavvur eden bir drama eseridir. Ayrıca ömrü yetmediği için tamamlayamadan bıraktığı İkbal Hanım adlı uzun bir hikâyesi de mevcuttur. (Kaynak: Wikipedia)

8.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER