Ünlü Ukraynalı oligark İgor Kolomoyskiy’e ABD’den yaptırım

Ukrayna’nın en etkili isimlerinden biri olarak gösterilen ünlü milyarder İgor Kolomoyskiy ve ailesine ABD’den yaptırım kararı geldi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi kararı destekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İgor Kolomoyskiy ve yakın akrabalarının ABD’ye girişini yasakladı. Yasaklar, ABD Adalet Bakanlığı’nın Kolomoyskiy ve iş ortağı Gennadiy Bogolyubov hakkında, PrivatBank’tan milyarlarca dolar zimmete geçirdikleri ve ABD’de ofis binaları ve çelik şirketleri satın alarak para akladıkları gerekçesiyle dava açmasının ardından geldi.

Ukrayna hükümetinin 2016’da PrivatBank’ı kamulaştırmasının ardından Kolomoyskiy, Ukrayna’dan İsviçre’ye, sonra da vatandaşlık sahibi olduğu İsrail’e gitmişti.

2019’da devlet başkanlığı seçim kampanyasında “Zelenskiy’nin arkasındaki isim olduğu” iddia edilen Kolomoyskiy, Zelenskiy ilk turu kazandıktan sonra ise memleketi Dnipro’ya geri dönmüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “ABD, çalışmaları ile reformları ilerleten tüm Ukraynalıları destekliyor. Dışişleri Bakanlığı bu bölgede ve tüm dünyada yolsuzluk yapanların hesap vermesini sağlamak için bu gibi yetkilerini kullanmaya devam edecek” açıklamasını yaptı.

Kolomoyskiy’e yönelik yasaklarla ilgili Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada ise “Oligarklarla mücadelenin altında yalnızca adli cezalar vermek yatmıyor. Aynı zamanda, iş dünyasının şeffaf ve rekabetçi koşullarda gelişebileceği, büyük finans gruplarının piyasayı domine edemeyeceği, medyaya ve siyasi kararlara etkide bulunamayacağı koşulları sağlamakla ilgili bir konu” ifadesine yer verildi.

“Zelenskiy oligarklara meydan okuyor” 

Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin sözcüsü Yuliya Mendel, Kolomoyskiy’e yönelik yasakların yürürlüğe girmesinden önce, Washington merkezli “Atlantik Konseyi” için kaleme aldığı makale, “Başkan Zelenskiy şimdi seçim vaatlerini yerine getiriyor ve seleflerinin daha önce kaçındığı yollarla oligarkların etkisiyle mücadele ediyor” diye yazdı.

Rusya yanlısı oligarkların sahip olduğu üç televizyon kanalının kapatılması da dahil olmak üzere, son dönemde alınan bir dizi önlemi hatırlatan Mendel, “Son haftalardaki olayların da gösterdiği gibi, Devlet Başkanı Zelenskiy Ukraynalı oligarklara, enerji ve bankacılık sektöründen politika ve medyaya kadar her yerde meydan okumaya hazır” ifadelerini kullandı.

Eski Dnipro Valisi İgor Kolomoyskiy, Forbes’a göre 1 milyar dolar servetiyle Ukrayna’nın en zengin isimleri arasında yer alıyor.

8.3.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.