Ünlü Ukraynalı milyarder Viyana’da gözaltına alındı

firtas

AA’nın haberine göre Avusturya’nın başkenti Viyana’da görülen duruşmada, hakkında “rüşvet ve vergi kaçakçılığı” suçlaması bulunan Firtaş’ın ABD’ye iade edilmesi kararlaştırıldı.

Mahkemenin ardından gözaltına alınan Firtaş’ın, 2016 yılında İspanya tarafından “kara para aklama ve organize suç işlediği” gerekçesi ile tutuklama kararının olduğu belirtildi. Firtaş’ın bu nedenle gözaltına alındığı ifade edildi.

Ukraynalı iş adamının nihai olarak iade edilmesine Avusturya Adelet Bakanının karar vereceği öğrenildi.

Öte yandan Firtaş’ın Avukatı Dieter Böhmdorfer, yaptığı açıklamada, ABD’nin, müvekkilini ömür boyu hapis cezasına çarptıracağını, bütün mal varlığına da el koyacağını ileri sürdü.

Firtaş’ın, Viyana Bölge Ceza Mahkemesi tarafından 2015 yılında ABD’ye iadesi reddedilmiş, ancak ABD tarafı temyize giderek, bir üst mahkemeye davayı taşımıştı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından 2006 yılından bu yana aranan ve hakkında “rüşvet ve vergi kaçakçılığı” suçlaması bulunan iş adamı Firtash, 12 Mart 2014’te Viyana’da tutuklanmış ve 21 Mart’ta 125 milyon avro kefaletle serbest bırakılmıştı.

Tutuksuz yargılanan Firtaş, bu zaman kadar kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek ABD ile Rusya arasında yürütülen mücadelenin “kurbanı” olduğunu savunmuştu.

Enerji ve medya sektöründe etkin bir isim olarak bilinen Firtaş’ın, 2,4 milyar avro serveti olduğu tahmin ediliyor.

Ukrayna’nın en zenginleri arasında gösterilen Firtaş, görevinden azledilen Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e yakınlığıyla biliniyor. (AA)

22.2.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.