“Ünlü oyuncu Ukrayna’da kara listede” iddiası

Актер Жерар Депардье посетил Саранск

Fransız basını, Rusya vatandaşlığına geçen ve pasaportunu bizzat Rusya lideri Vladimir’in Putin’in elinden alan Fransız aktör Gerard Depardieu’nün Ukrayna Kültür Bakanlığı tarafından “kara liste”ye alındığını iddia etti.

Quest-France gazetesinin haberinde, “ulusal güvenlik için tehdit” oluşturduğu savunulan Depardieu’nün filmlerinin Ukrayna’da yasaklandığı belirtildi.

Depardieu’nün, Ukrayna’da devletin istenmeyen kişi ilan ilan ettiği yaklaşık 600 kültür adamından birisi olduğu yazıldı.

Ukrayna’nın “kara liste”ye aldığı sanatçıların tam listesinin 3 Ağustos günü ilan edilmesinin beklendiği kaydedildi.

Depardieu, geçen sene Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen bir festivalde, “Ukrayna, Rusya’nın bir parçasıdır” demişti.

Fransa’da vergi sorunları yüzünden iktidar ile anlaşmazlığa düşen Depardieu, 2013 yılında Rusya vatandaşlığına geçmişti.

Bu arada konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Kültür Bakanı Vyaçeslav Kirilenko, Fransız gazetesinin haberinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Ukrayna Kültür Bakanlığı’nın, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik ihlallere destek verdİği” savunulan 500 yabancı kültür ve sanat insanından oluşan listeyi incelemeye aldığını doğrulayan Ukraynalı Bakan, “Listede söz konusu Fransız aktörün ismi de var. Bu listeyi, yasalar çerçevesinde Devlet Güvenlik Servisi’ne (SBU) gönderdik. Yapılan incelemelerin sonucunca bu kişilere yönelik olası yaptırımlara karar verilecek” dedi.

Kirilenko, Depardieu’nün filmlerinin Ukrayna’da yasaklandığı iddiasının da doğru olmadığını açıkladı.

22.07.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.