Ünlü gazetecinin yorumu: “Kimse Ukrayna’yı dikkate almıyor, çünkü Türkiye var”

“Türkiye’de 174 gazeteci hapiste. Tüm Avrupa bunu konuşuyor. Ukrayna’yı ise kimse dikkate almıyor.” Bu yorum, Ukrayna’da iki yıl öncesine kadar en çok izlenen TV programı olan “Şuster Live”in yapımcısı ve sunucusu Savik Şuster’den geldi.

Bu haber 07 Haziran 2018 - 10:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna’nın en popüler ekran yüzüyken, iktidarla yaşadığı sorunlar yüzünden ülkede çalışması yasaklanan gazeteci Savik Şuster, “Ukrayna’nın dünyada ciddiye alınmayan bir ülke haline geldiğini, böylece Rusya lideri Vladimir Putin’in en büyük hayalinin gerçekleştiğini” savundu.

Strana.ua’nın sorularını yanıtlayan Şuster, “Bunu söylemek acı, ama Ukrayna’yı kimse dikkate almıyor. Çünkü Türkiye var. Türkiye’de 174 gazeteci bugün hapiste. Türkiye toplumu daha önemli olduğu için, tüm Avrupa bunu konuşuyor. Polonya ve Macaristan bile Ukrayna’dan daha fazla dikkat çekiyor. Çünkü kendi değerlerini çiğniyorlar” dedi.

Ukrayna yönetimine yönelik eleştirilerde bulunan ünlü gazeteci, “Kİmsenin hiçbir şey beklemediği bir ülke haline gelmek ne demek, bunu anlıyor musunuz? Örneğin Nadejda Savçenko, Rusya’da hapis yattı, açlık grevi yaptı. Sonra Ukrayna’da kahraman ilan edildi. Şimdi yine hapiste, ama Ukrayna’da. Ya da gazeteci Arkadiy Babçenko’nun suikaste uğradığına dair yapılan mizansen… Bunlar ciddi şeyler mi? Bu, ciddi bir ülke mi?” değerlendirmesinde bulundu.

Putin’in Ukrayna’nın bugünkü halinden memnun olduğunu savunan Şuster, “Çünkü Ukrayna, eğer Rusya için örnek oluşturursa, farklı şekilde yaşamanın mümkün olduğunu gösterirse, Rusya için bu en büyük tehdit olur” dedi.

7.6.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.