Uman’da mitolojiye yolculuk: Sofievka Parkı (Foto albüm)

s3

Polonyalı baron Stanislav Pototski tarafından 18’inci yüzyılın sonunda kurulan Sofiyevka Parkı, ismini Pototski’nin eşi Sofiya’dan alıyor.

Rivayete göre Pototski, henüz evlenmeden önce Sofiya’ya öylesine bir aşk duyar ki, evlenme teklfini kabul etmesi için onun şerefine gözkamaştırıcı bir park yaptırmaya karar verir.

s6

21 yaşındayken Versal Sarayı’nı ziyaret eden Sofiya, Pototski’den Kırım’da kendisine büyük bir park yaptırmasını ister. Ancak mali yetersizliklerden dolayı park için Uman yakınlarında bir yer belirlenir.

İnşasında 800’den fazla kişinin çalıştığı park altı yılda tamamlanarak 1802 yılında açılır.

Tarih boyunca çok iyi korunan ve yenilenen park bugün Ukrayna’nın en görkemli parklarından biri.

179 hektar alana kurulu olan parkta, dünyanın dört bir yanından getirilen 300’den fazla ağaç ve çok sayıda ilginç bitki türü bulunuyor.

s9

Park 18’üncü yüzyıl romantizmini yansıtan mimarisi ile de görenleri hayran bırakıyor.

Yunan mitolojisi ile bezenen parkta, “Venedik Havuzu”, “Tempe Vadisi”, Gorgon Fıskiyesi, Levka Kayası, Lesbos Adası, Euripides ve Apollon heykelleri, büyük şelale, Tartar Vadisi, Anti Tsirtesi Adası, görülmesi gereken güzelliklerden sadece bazıları.

Her köşesi Yunan mitolojisinden esintiler taşıyan, Homeros’un İliada ve Odysseia adlı yapıtlarının farklı bölümlerinin tasvir edildiği parkı rehber eşliğinde gezmenizde fayda var.

Parkta kayık ya da gondol ile gezintiye çıkabilir, “segway” ile tur atabilir, at üzerinde gezebilir ya da bot ile gezintiye çıkabilirsiniz.

s5

Henüz bu eşsiz parkı görmediyseniz, en yakın zamanda yolunuzu mutlaka Uman’a düşürün…

s7

Nasıl gidilir?

Kiev’den tren garı (Mc Donald’s’ın önü) veya Libidskaya metro istasyonu yakınlarındaki Otogar’dan kalkan dolmuşlarla Uman’a ulaşabilirsiniz.

Yol haritası:

 

08.05.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.