Ülkesiz yolcular İstanbul Odessa arasında mekik dokuyor

Danimarkalı bir şirketin işlettiği feribot, Kuzey Afrika’dan geldiği sanılan 12 mülteciyi taşıyor. Feribot, yedi haftadır İstanbul ve Ukrayna’nın Odessa kenti arasında gidip geliyor. Mülteciler haftalardır dört küçük kamarada kilitli yaşıyor. Kaçak yolcuları hiçbir ülke kabul etmiyor.

Danimarkalı feribot operatörüne göre, şiddet eğilimi gösteren ve “tekneden atlarız” diyerek yetkilileri tehdit eden bu mültecileri kamaralara kilitlemekten başka çare yoktu.

Danimarkalı görevliler, Türk güvenlik görevlileri eşliğinde BM yetkililerini feribota davet etti ve mültecileri sorguya çekti. Mültecilerden en az altısının Fas, dördünün Cezayir kökenli olduğu sanılıyor. Geri kalan iki mültecinin ise nereli oldukları bilinmiyor.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Türkiye, Ukrayna ve feribot Litvanya bandıralı olduğu için Litvanyalı yetkililerle görüşmeler yürüttü.

Ukrayna sınır polisinden bir yetkili mültecilerin Türkiye’den Romanya’ya gitmek istediklerini ancak yanlış feribota bindiklerini ve kendilerini Ukrayna’da bulduklarını aktardı. Ukrayna, bu kişileri yasal belgeleri olmadığı gerekçesiyle almayı kabul etmiyor.

Yetkili, sorunun Türkiye’nin de bu kişileri almak istememesi olduğunu söylüyor. İkili anlaşmalara göre bu kişileri gönderen ülke onları geri almalı. 12 yolcunun yola çıkış noktası ise Türkiye.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ise konunun tüm ilgili kurumlarla birlikte incelendiğini söyledi. (Amerika’nın Sesi)

15.9.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.