Ukrayna’yı sarsan üç gün: Maydan çatışmalarında neler yaşandı?

Kiev, 18-20 Şubat 2014 tarihlerinde, “Euromaydan” olarak anılan olaylardaki en şiddetli çatışmalara sahne oldu. Kanlı çatışmaların sonunda eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ülkeden kaçarken, Kırım Rusya tarafından ilhak edildi, ülkenin doğusunda çatışmalar patlak verdi.

BBC Rusça Servisi, çatışmaların yıl dönümünde o günlerde yaşananları hatırlattı:

18 ŞUBAT 2014

Protestocular sabah saatlerinde Bağımsızlık Meydanı’ndan (Maydan) parlamentoya doğru yürüyüşe geçti. Binlerce gösterici İnstitutskaya Caddesi’ndeki polis kordonunu aşarak, hükümet ve parlamento binalarının bulunduğu Gruşevskogo Caddesi’ne çıktı.

Bu sırada Şelkoviçnaya, Lipskaya cadeleri ve Krepostnoy Sokağı’nda çatışmalar başladı. Güvenlik güçleri ve “tituşki” olarak adlandırılan iktidar yanlısı gruplar protestoculara saldırarak, Gruşevskogo Caddesi’nin başındaki barikatları ele geçirdi. Marinskiy Parkı’nda da çatışmalar yaşandı.

Güvenlik güçlerinin silaha başvurduğu iddia edildi. Protestocular ise, o zamanın iktidar partisi olan Bölgeler Partisi’nin ofisine molotof kokteylleri fırlattı. Binada çıkan yangında bir parti görevlisi öldü.

Akşam saatlerinde güvenlik güçleri protestocuları hükümet ve parlamento binasından uzaklaştırmayı başardı. Polisin müdahalesi “terörle mücadele operasyonu” olarak adlandırıldı.

Barikatlar alev aldı. Kent merkezindeki Bağımsızlık Meydanı ve Sendika Binası’nın önündeki çadırlarda yangın çıktı. Yaralıların tedavi edildiği çadır da yandı.

18 Şubat 2014’te yaşanan çatışmalarda 18 gösterici hayatını kaybetti, 500 kişi yaralandı.

19 ŞUBAT 2014

19 Şubat günü boyunca çatışmalar devam etti. Sabah saatlerinde farklı kenterden protestoculara takviye güçler geldi.

Güvenlik güçlerinin sert müdahalesinin ardından muhalefet liderleri dönemin Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile bir kez daha görüştü. Toplantının sonunda, Maydan’a güvenlik müdahalesinin olmayacağı, barış anlaşması yapıldığı açıklandı.

Resmi verilere göre, 18 Şubatı 19 Şubata bağlayan gece 17 eylemci hayatını kaybetti, 200’den fazla kişi yaralandı.

20 ŞUBAT 2014

Sabah saatlerinde İnstitutskaya Caddesi’nde yeniden çatışmalar başladı.

Caddede yürüyüşe geçen göstericiler polis müdahalesiyle karşılaştı, açılan ateşte onlarca kişi hayatını kaybetti.

Maydan’da Sendika Evi binasında çıkan yangın söndürüldü. Farklı kentlerden otobüsler dolusu eylemci başkente gelmeye devam etti. İnstitutskaya Caddesi’nde çok sayıda yaralının olduğu açıklandı. “Euromaydan” eylemcileri “seferberlik” ilan etti.

Gün boyunca farklı noktalarda çıkan çatışmalarda can kayıpları yaşandı.

AB heyeti, müzakerelere arabuluculuk etmek ve çatışmalara son vermek üzere Kiev’e geldi.

Almanya, Fransa ve Polonya dışişleri bakanları muhalefet liderleri ve Yanukoviç ile görüştü.

Kapalı kapılar ardında görüşmeler yapılırken sokakta ise çatışmalar devam ediyordu. Resmi verilere göre bu gün boyunca 48 kişi hayatını kaybetti.

21 ŞUBAT 2014

Sabah Devlet Başkanı Viktor Yanuykoviç’in, erken devlet başkanlığı seçimlerine gitmeyi kabul ettiği açıklandı.

Hükümet binasının bulunduğu caddeden özel harekatçıların ve polislerin büyük bölümü geri çekildi. Yanukoviç ve muhalefet liderleri, AB heyetinin arabuluculuğunda “krizi sonlandırma” anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaya göre 2004 Anayasası’na geri dönülmesi, erken seçimlere gidilmesi ve Maydan olaylarının soruşturulması gerekiyordu.

Akşam saatlerinde Bağımsızlık Meydanı’nda, ölen göstericiler için tören düzenlendi.

Protestolar devam ederken, Devlet Başkanı Yanukoviç korumaları eşliğinde Rusya sınırındaki Harkov kentine gitti. Daha sonra ise Kırım üzerinden Rusya’ya kaçtı.

18-20 Şubat 2014 tarihlerinde Kiev’de farklı verilere göre 78-83 kişi hayatını kaybetti. 17 yaşındaki Nazar Voytoviç ile 83 yaşındaki İvan Hakoneçnıy da ölenler arasındaydı.

2014 yılında ülkede iktidarın değiştiği Maydan olaylarının tamamında ise 111 kişi yaşamını yitirdi.

19.2.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.