Ukrayna’ya yabancı yatırımlarda 5 yılın rekoru: 6,5 milyar dolar

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, 2021’in tamamında ülkede yeni yabancı yatırımların 6,5 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

Bu haber 15 Aralık 2021 - 7:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

UkraineInvest MAKE in UA adlı forumda açıklamalarda bulunan Şmıgal, “Hükümet, bu yıl yeniden yatırım da dahil olmak üzere 6,5 milyar dolarlık yabancı yatırım bekliyor. Bu, son beş yılın en büyük hacmi olacak” dedi.

Ulusal Ekonomi Stratejisinde 2025’ten itibaren yıllık yabancı yatırım miktarının 15 milyar dolara çıkmasının öngörüldüğünü aktaran Şmıgal, “İddialı bir hedef. Ancak ortak çalışmamız sayesinde kesinlikle başarılabilir” ifadesini kullandı.

Şmıgal, ekonominin kalkındırılması ve yatırımların artırılması için hükümetin öncelik verdiği adımları ise şöyle sıraladı:

-Büyük yatırım yapılan projelere devlet desteği yasasının yüksek kalitede uygulanması

-Daha fazla dijitalleşme, bürokratik yükün azaltılması ve IT sektörüne destek

-Kamuya ait işletmelerin özelleştirilmesi yoluyla devletin ekonomideki rolünün azaltılmasının yanı sıra, limanlar, yollar ve doğal gaz üretimine kadar çeşitli sektörlerde kamu-özel ortaklıkları ve imtiyazların geliştirilmesi

-Toprak reformunun tamamlanması. Sulama sisteminin geliştirilmesi yoluyla tarımın desteklenmesi ve önemli katma değeri olan projelere destek

-Endüstri parklarının oluşturulması

-Kalkınma için ucuz ve uzun vadeli krediler

-Doğru pazar tasarımı

15.12.2021

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.