“Ukrayna’nın Montmartre”su: Andryevski Yokuşu

andryevski

Sofiya ve Kontraktovaya meydanlarını birbirine bağlayan Andryevskiy Yokuşu (Andryevskiy Spusk), ismini yokuşun hemen başında bulunan Andryevskaya Kilisesi’ne de adını veren, İsa’nın 12 havarisinden biri olan Andreas’tan alıyor.

Bir efsaneye göre, Kiev’in bugün bulunduğu yer eskiden deniz ile kaplıymış. Havari Andreas’ın, bugün Andryevskaya Kilisesi’nin olduğu dağa haç doğrultmasıyla deniz yeraltına kaybolmuş. Andryevskaya Kilisesi’nde çan olmamasının nedeninin de, efsaneye göre, çanların çalmasıyla denizin yeniden yeryüzüne çıkarak kenti sular altında bırakacağı yolundaki inanış olduğu yazılıyor.

Araç trafiğine kapalı olan Andryevski Yokuşu’nun en ilgi çekici yanı yol boyunca sıralanan satıcılar. Envai çeşit hediyelik ve antika eşya, tablolar, tarihi madalyalar, biblolar, Sovyetler Birliği simgeleri, flamalar, bayraklar, gramafonlar, eski çatal bıçak takımları, antika fotoğraf makinaları ve daha binbir türlü ilginç eşya tezgahlarda alıcılarını bekliyor.

Andryevski Yokusu

Eskiden yerleşimin olduğu “alt şehir” ile yönetim merkezi olan “üst şehir”i birbirine bağlayan Andryevski Yokuşu, önceleri yalnızca yayalara açık olan dar patipa bir yol iken, 1711 yılında genişletilerek atlıların ve at arabalarının da yol alabildiği geniş bir sokak haline getirilmiş.

Andryevski Yokuşu’nun zaman zaman Ukrayna’nın “Montmartre”su veya “Arbat”ı olarak adlandırılması boşuna değil. Sokak üzerinde bulunan neredeyse tüm binalar tarihi veya sanatsal değer taşıyor.

Her köşesi tarih kokan Andryevski Yokuşu’nda, ünlü yazar Bulgakov’un ailesi ile birlikte yaşadığı ev bugün Bulgakov Müzesi olarak hizmet veriyor.

İngiliz gotik tarzında inşa edilen “I. Richard (Aslan Yürekli Richard) Şatosu”, L-Art Sanat Galerisi, Ukrayna Tarihi Müzesi de görülmesi gereken yerlerden bazıları.

Andryevski Yokuşu’nu gezmeden “Kiev’i gördüm” demeyin!

Nasıl gidilir?

Poçtovaya Ploşad metro istasyonunun yanından kalkan fünikiler ile Mihaylovskaya Meydanı’na çıkarak, Vladimirskaya Caddesi üzerinden Andryevskiy Yokuşu’na ulaşabilirsiniz. Kontraktovaya Ploşad metro istasyonu da Andryevski Yokuşu’na yürüme mesafesinde.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.