Ukrayna’nın kültür başkenti: Lviv

33

Ukrayna’nın batısında, Polonya sınırında yer alan Lviv (Rusçası Lvov), Ukrayna’nın en önemli kültür merkezlerinden biri. Doğu Galiçya’nın geçmişteki başkenti olan tarihi şehir, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Genellikle Prag’a benzetilen Lvov, Ukrayna’nın en “Avrupai” kenti olarak biliniyor. Ukraynacada aslan anlamına gelen Lviv, tarihi kaynaklarda “Aslan Şehir” olarak da geçiyor.

Polonya, Yahudi, Alman, Avusturya ve Ukrayna halklarına tarih boyunca ev sahipliği yapan şehir, bugün de farklı kültürleri içerisinde barındırıyor.

Lviv’in yaklaşık 800 binlik nüfusunun yüzde 88’ini Ukraynaılar, yüzde 9’unu Ruslar oluşturuyor. Polonyalılar, Beyaz Ruslar, Yahudiler, Ermeniler şehirde yoğun olarak yaşayan diğer halklar.

6

“Küçük Viyana,” “Küçük Paris”, “Müzeler kenti”, “Ukrayna’nın Piyemonte’u”, “Ukrayna’nın Prag’ı” gibi birçok farklı şekilde anılan Lvov yıl boyunca dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlıyor.

Çoğunluğun Rusça konuştuğu Ukrayna’nın doğu ve merkez bölgelerinin aksine, Polonya sınırındaki Lviv’de halkın tamamına yakınının ana dili Ukraynaca. Batı Ukrayna’nın genelinde olduğu gibi Lviv tarihsel nedenlerden ötürü milliyetçi eğilimlerin de yüksek olduğu bir kent.

Lviv’de gezilip görülmesi gereken başlıca yerler şöyle:

Rınok Meydanı

rinok

Tarihi dokusu orta çağı günümüze getiren meydan, adeta bir açık hava müzesi. Şehrin kalbinin attığı Rınok Meydanı’nda her bina mimari anıt değeri taşıyor. Meydanda bulunan ilginç heykeller büyük ilgi görüyor.

Opera Binası

cesme2

Kent merkezindeki Opera Binası Avrupa’nın en güzel yapılarından biri. Neo-Rönesans tarzındaki görkemli bina tam bir sanat eseri. Binanın önündeki fıskiyeli havuzun çevresi, özellikle güzel havalarda kent sakinleri ve turistlerin başlıca uğrak yerlerinden.

Adres: Özgürlük Caddesi, 1

Özgürlük Caddesi

ozgurlukc.

Lvov’un en prestijli ve renkli caddelerinden biri olan Özgürlük Caddesi şehrin kültür ve iş dünyasının kalbinin attığı yer.

Bernandski Manastırı

manastir

15’inci yüzyıldan kalan manastır ilginç mimarisi ile görenleri hayran bırakıyor. Manastır günümüzde de kentin dini ve kültürel yaşamında büyük öneme sahip.

Adres: Sobornaya Meydanı: 1

Pototski Sarayı

pototskii1

Bir zamanlar Avrupa’nın en güçlü ailelerinden biri olarak bilinen Pootski ailesi için 1880 yılında inşa edilen saray, Sovyetler Birliği zamanında büyük bir tadilattan geçmiş ve 2000 yılında Lvov Sanat Galerisi’ne tahsis edilmiş. Sergi salonu pazartesileri hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında gezilebiliyor.

Adres: Kopernika Caddesi, 15

“Vısokiy Zamok” Parkı

zamok

Zamovaya tepesinde yer alan park, Lviv’de romantik yürürüşler için en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. 1835 yılında kurulan parka turistler de büyük ilgi gösteriyor.

Adres: Zamkovaya Caddesi

Lıçakovskoe Mezarlığı

lc_02

Sadece Ukrayna’nın değil Avrupa’nın da en eski mezarlıklarından biri olan Lıçakovskoe Mezarlığı, 1786 yılında inşa edilmiş ve o zamandan bu yana siyaset, kültür, sanat dünyasının önde gelen isimleri buraya defnedilmiş. Ukrayanca ve Rusçanın yanı sıra Latince, Yunanca, Lehçe, Hollandaca, Romence, Ermenice mezar yazılarının yer aldığı mezarlık, bir açık hava müzesini andırıyor. Mezarlık her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Adres: Meçnikova Caddesi, 33

Şevçenko Parkı

svv

Açık hava etnografya müzesinde, tüm Batı Ukrayna’dan toplanan, bölgenin kültürel yaşamını yansıtan örnekler ve mimari yapılar yer alıyor. Antik kiliseler, eşsiz mimari anıtlardan oluşan yaklaşık 120 örneğin sergilendiği açık hava müzesi pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebiliyor.

Adres: Çerneça Gora Caddesi

Lviv’e nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları ve Pegasus İstanbul’dan Lviv’e haftada iki gün uçuyor. Uçuş süresi yaklaşık iki saat.

Kış mevsiminde de yeni yıl ve noel turları tatili içim turistlerin rağbet gösterdiği Lviv’e gitmek için en ideal zaman ise ortalam sıcaklığın 18-20 derece civarında olduğu yaz ayları. Lviv, yıl boyunca çeşitli ilginç festivallere de ev sahipliği yapıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.