Ukrayna’nın en büyük AVM projesine yine alıcı bulunamadı: “Türkler de talip”

Ukrayna’nın en büyük alışveriş merkezi olması beklenen, ancak inşaatı yarım kalan “Respublika” projesinin satışı için açılan son ihalede de alıcı çıkmadı.

350 milyon dolar yatırımla inşaatına 2012 yılında başlanan ve 2014 yılında bitirilmesi beklenen Respublika alışveriş merkezi projesi, yüzde 80’i tamamlanarak dondurulmuştu.

Ünlü oligark Dmitriy Firtaş’ın en büyük yatırımcısı olduğu proje, Firtaş’ın sahibi olduğu Nadra Bank’ın iflasının ardından 2015 yılında Mevduat Garanti Fonu’na devredilmişti.

Finclub.net’in haberine göre, toplam alanının 298 bin metrekare olması ve 5 bin kişinin istihdam edilmesi beklenen AVM’nin satışı için dün açılan ve başlangıç fiyatı 1,1 milyar grivna olarak belirlenen ihale de alıcı çıkmayınca yapılamadı. 7 Temmuz 2017 tarihinde açılan ilk ihalede fiyat 2 milyar 495 milyon grivna idi.

Nadra Bank’ın kredileri karşılığında getirilen haciz sonrası AVM’yi elinde bulunduran Merkez Bankası’nın, AVM’nin satışı için kurulan fona dahil olan dört şirket üzerinden satış seçeneğini değerlendirdiği, “Respublika” alışveriş merkezine Türk, Rus ve Çinli şirketlerin talip oldukları belirtiliyor.

AVM’de 450 mağaza, 22 bin metrekare eğlence ve 4 bin metrekare otopark alanının olması planlanıyordu.

31.5.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.