Ukrayna’nın doğusunda çatışmasızlık için yeni anlaşma

Bu haber 23 Eylül 2016 - 9:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

uk

Anlaşmada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Rusya, Ukrayna ve tek taraflı olan bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ile Lugansk bölgelerinin temsilcilerinin imzaları bulunuyor. Müzakerelere katılan bir kaynak Sputnik’e demecinde, iki sayfalık bir belgeden oluştuğunu belirttiği çerçeve anlaşmanın imzalandığı anda yürürlüğe girdiğini söyledi.

AGİT’e göre çerçeve anlaşma Zolotoye, Petrovskoye ve Stanitsa Luganskaya olmak üzere üç bölgede tüm güç ve silahların geri çekilmesini öngörüyor.

‘ANLAŞMA, ESKİ ANLAŞMANIN DA TAM OLARAK UYGULANMASINI ÖNGÖRÜYOR’

Ukraynalı müzakereci Leonid Kuçma’nın sözcüsü Darya Olifer, çerçeve anlaşmanın uygulanma aşamasında güçlerin tüm cephe hattından geri çekilmesi yönünde bir yaklaşım geliştirilebileceğini belirtti. Olifer’e göre anlaşma, 100 milimetre kalibreden küçük olan silahların cephe hattından geri çekilmesi yönündeki eski anlaşmanın da tam olarak uygulanmasını öngörüyor. Ukrayna’nın doğusunda 1 Eylül’de yeni bir çatışmasızlık dönemine girilmişti. Bölgede Ukrayna ordusu ve bağımsızlık isteyen milisler arasındaki çatışmalar Nisan 2014’ten beri devam ediyor. (Sputnik News)

23.9.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.