Ukraynalıların sağlık hizmetlerine bakışı: “Kalitesiz ve pahalı”

“Ukrayna’da son iki yılda devletin sunduğu sağlık hizmetlerinin kalitesi kötüleşti.” Yapılan bir ankete göre Ukrayna halkının yüzde 47’si bu görüşte.

Bu haber 29 Ağustos 2017 - 9:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Reyting adlı kamuoyu araştırma şirketinin anketine göre, Ukraynalıların yüzde 10’u son dönemde ülkede devlet kuruluşlarında sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttığını, yüzde 34’ü ise bir değişiklik olmadığını düşünüyor.

Ankete göre Ukraynalıların çoğu (yüzde 71), sağlık konusunda en çok akrabalarının ve arkadaşlarının tavsiyelerine önem veriyor.

Anket katılımcılarının yüzde 68’i sağlıkla ilgili acil tıp doktorlarına, yüzde 66’sı hemşirelere, yüzde 65’i farmakolog ve eczacılara, yüzde 63’ü aile hekimliği ve iç hastalıkları uzmanlarına, yüzde 51’i tıp fakültelerinin öğretim görevlilerine, yüzde 46’sı sporculara güvendiğini söyledi.

Ankete göre Ukrayna halkının yüzde 31’i kilise görevlilerinin ve din adamlarının sağlıkla ilgili tavsiyelerine kulak veriyor.

“Falcı, büyücü” gibi sıfatlarla sağlık konusunda bilgi veren kişilere güvenenlerin oranı yüzde 15.

Ukrayna halkının yüzde 61’i ülkede sağlık hizmerlerinin pahalı olmasından yakınıyor. Aksini söyleyenlerin oranı yüzde 13.

29.8.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.