Ukraynalı yetkiliden “TürkAkım” uyarısı: “Yılda 3 milyar dolar kaybedebiliriz”

Rus doğal gazını Ukrayna’yı devre dışı bırakarak, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyan “Türk Akımı” boru hattı projesiyle ilgili Ukrayna’nın kaygıları artıyor.

Bu haber 04 Mayıs 2020 - 9:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Doğal Gaz Dağıtım Sistemi Operatörü şirketi CEO’su Sergiy Makogon, TürkAkım’ın ikinci hattının açılmasının ardından Ukrayna’nın Macaristan ve Sırbistan’a doğal gaz transit imkanından da yoksun kalabileceğine dikkati çekti.

TürkAkım’ın birinci hattının açılması sonrası, Ukrayna’nın Rus doğal gazının Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’a transit geçişini sağlama imkanını yitirdiğini belirten Ukaynalı yetkili, “Maalesef Ukrayna, Bulgaristan’daki boru hatlarının inşasının tamamlanmasının ve TürkAkım’ın ikinci hattının faaliyete geçmesinin ardından, Macaristan ve Sırbistan’a transitin bir kısmını da (15 milyar metreküp kadar) kaybedecek” ifadelerinde bulundu.

“Kuzey Akım-2 engellenmeli” 

TürkAkım’ın ikinci hattının 2020 yılının sonunda faaliyete girmesinin beklendiğini belirten Makogon, “Dolayısıyla, Kuzey Akım-2 projesinin inşasının tamamlanmasının engellenmesi kritik önem taşıyor. Çünkü bu Ukrayna’nın doğal gaz transitini 2025 yılından itibaren tamamen kaybetmesine yol açacak. Ukrayna için bu yılda 2,5-3 milyar dolar transit geliri demek” değerlendirmesinde bulundu.

Naftagoz’ın eski yöneticisi, Küresel Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Merkezi Enerji Programları Müdürü Valentin Zemlyanskiy ise daha önce yaptığı açıklamada, TürkAkım’ın iki hat olarak devreye girmesi halinde, Ukrayna’nın yılda 30-31 milyar metreküp doğal gaz transiti imkanından yoksun kalacağına, ülkenin transit gelirlerinin yaklaşık 1 milyar dolar düşeceğine ve bunun Ukrayna için çok ciddi bir kayıp olacağına işaret etmişti.

 

4.5.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.