Ukraynalı vekil: “Kiev, Trump-Klimkin görüşmesi için 400 bin dolar ödedi”

Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada milletvekili Andrey Artyomenko, Kiev’in, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin’in ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi için bir lobi şirketine 400 bin dolar ödediğini iddia etti.

trump-abd-ukrayna-ukraynahayat

Artyomenko, “Ukrayna, bu görüşme için ünlü bir Amerikan lobi şirketine Ukraynalı vergi mükelleflerinden çalınan 400 bin dolar ödedi” ifadelerini kullandı. Ukraynalı vekil, söz konusu bilgilerin 6 ay içerisinde Amerikan yasaları doğrultusunda ABD Adalet Bakanlığı’nın resmi kaynaklarında yayınlanması gerektiğini söyledi.

‘TRUMP-KLİMKİN GÖRÜŞMESİ ÖNCEDEN PLANLANMAMIŞTI’

Artyomenko ayrıca Trump-Klimkin görüşmesinin önceden planlanmadığını, ‘Trump’ın daha önce (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov ve (Rusya’nın ABD Büyükelçisi Sergey) Kislyak ile yaptığı görüşmenin telafisi amacıyla’ gerçekleştiğini, görüşmenin Beyaz Saray’ın inisiyatifiyle yapıldığını ileri sürdü.

KLİMKİN İDDİALARI YALANLADI

Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin, söz konusu iddiaları yalanladı. Klimkin, “Aslında herhangi bir görüşmenin organize edilmesi için ne lobi şirketlerini, ne de diğer kuruluşları kullanırım, bu benim prensibimdir” dedi.

Ukraynalı diplomat ayrıca Trump ile yaptığı görüşmenin ‘çok anlamlı’ geçtiğini vurguladı. (Sputnik Türkçe)

12.5.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.