Ukraynalı uzman: “Türkiye ile ticarette grivnaya geçmek bizim çıkarımıza”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ile ticarette ulusal para birimlerine geçilmesi önerisi Ukrayna’da da tartışılmaya devam ediyor.

Bu haber 20 Ağustos 2018 - 10:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrinform ajansının haberine göre, konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ukraynalı ekonomist Lubomir Şavalyuk, “Türkiye ile ticarette yerel para birimleri kullanılması halinde, bizim için grivnaya geçilmesi daha iyi olur” dedi.

Erdoğan’ın açıklamasını hatırlatan uzman, “Dış ticarette TL kullanılması bizim için kârlı olmaz. Devlet İstatistik Servisi Gosstat’ın verilerine göre, geçen sene Ukrayna Türkiye’ye 2,5 milyar dolarlık mal ihracatı yaparken, bu ülkeden 1,3 milyar dolar ithalat yaptı. Bu dış ticaret dengesinde Ukrayna’da süreki TL fazlası olacak. Merkez Bankası rezervlerinin bir kısmını TL olarak tutmak zorunda kalacak” diye konuştu.

TL’nin değer kaybının Ukraynalı sözleşme tarafları için zarara neden olacağını belirten analist, “Beş yıl önce 1 dolar yaklaşık 1 TL iken, bugün dolar kuru 7 TL civarında. Bizim şirketlerimizin TL ile ticareti kabul etmeleri, sürekli zarar edecekleri anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

20.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.