Ukraynalı şirketten Türkiye’ye 2 milyon dolar yatırım

Ukraynalı uluslararası Maden Kurtarma Ekipmanları üreticisi DEZEGA, 2 milyon doların üzerindeki yeni fabrikasını Ege Serbest
Bölgesi’nde açtı.

Açılışta konuşan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, “İki ülke arasında eksik olan tek şey serbest
ticaret anlaşmasıdır. Bu anlaşma ile 4 milyar dolarlık ticaret hacmi artırılacaktır” dedi.

Uluslararası bir şirket olan, Kapalı Çevrim Oksijenli Ferdi Kurtarıcı ekipmanlarını Asya ve Avrupa kıtalarına uzanan geniş bir coğrafyada üretim yapan DEZEGA, 2 milyon doların üzerindeki yeni fabrikası İzmir’de Ege Serbest Bölgesi’nde açtı. 2013 yılından beri Türkiye pazarını farklı açılardan analiz ederek birkaç potansiyel üretim bölgesini inceleyen DEZEGA, bölgenin avantajlı coğrafi konumu, varolan ve potansiyel müşterilere yakın olmasından dolayı İzmir’deki Ege Serbest Bölgesi’ndeyatırım yapmayı karar kıldı. Bin 800 metrekare kapalı alana sahip, 5 bin 600 metrekare açık alan ile yeni fabrikada her sene yaklaşık 120 bin ferdi kurtarıcı, respiratör ve yan ürünleri üretilecek. Fabrikada şu an 40’a yakın çalışan bulunmakta ve günden güne üretim gücünü artırarak daha fazla uzman ve işçi işe alınacak.

Beraber çalışıp beraber üreteceğiz

Fabrika’nın açılışında konuşan DEZEGA Yönetim Kurulu Başkanı Anton Sakoviç, yarım yüzyıl tecrübeye sahip olan ve son 8 senedir Türkiye pazarında aktif bir oyuncu olan şirketleri için Türkiye’de üretim tesisi açmanın ekonomik ve mantıklı bir karar olduğunu vurguladı. Sakoviç, “Yurtdışında yeni üretim tesisi kurulması konusunda kararımızı 2013 yılının başında verdik. O zamanlar ürünlerimiz dünyanın 30 farklı ülkesinde kullanılmaktaydı ve lojistik çözümlere son derecede önem veriyorduk. Yeni üretim tesisleri için Türkiye’yi birçok sebepten dolayı seçtik. Sebeplerimizden bazılarını belirtmek gerekirse güçlü yerli iş paydaşlarımızı, birçok geleneksel satış pazarlarımıza olan coğrafi yakınlığı ve kolay lojistik imkanlarını sayabiliriz.

DEZEGA olduğu yerde durmak istemiyor. Sürekli işimizi geliştirerek, yeni pazarlara aktif olarak girmekteyiz. Bugünlerde ürünlerimiz 49 ülkede kullanılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti ile olan işbirliğimize çok önem verdiğimizden buraya yeni fabrika kuruyoruz, Türkiye artık sadece
ürünlerimizi sattığımız bir pazar değil, beraber çalıştığımız ve ürettiğimiz bir
ülkedir” dedi.

Cumhurbaşkanı’na davet

Açılışın Ukrayna-Türkiye ticaret yakınlaşmasının bir yansıması olduğuna dikkat çeken Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Kiev’e davet ederek şöyle konuştu: “Geçtiğimiz son 3 yılda iyi bir artış gördü. İki ülke arasında ticaret hacmi ilk defa yüzde 25’e vardı. Çok önemli rakamlar. Geçtiğimiz senelerde her sene bir düşüş görüyorduk bu yıl bir artış gösterdik. Bu açılışta bu artışın bir işareti. İki ülkenin mevcut ticaret hacmi, sahip olduğu potansiyeli karşılamıyor. Bu yatırım hem Türkiye iş dünyası hem Ukrayna iş dünyası için örnek olacaktır. İnşallah bu gibi açılışlarla bu ticaret hacmi artıracağız.
Cumhurbaşkanlarımızın stratejik ortaklığımız konusunda görüştüler. Bu seneki gerçekleştirecek olan stratejik toplantı için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İki ülke arasındaki yeni kalitesinden bahsedebiliriz. Yeni kalite yeni güven demektir. Bu bağlamda bahsettiğimiz yeni güvenin örneği 1 Haziranda yürürlüğe giren Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan anlaşmadır. (Ticaret Gazetesi)

27.9.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.