Ukraynalı şirketlerden hükümete çağrı: “Yabancıların işe alınması kolaylaşsın”

“Ukrayna’da yabancı ülke vatandaşlarının işe alınması için gerekli bürokratik işlemler azaltılsın.” Ukrayna iş dünyası hükümete bu çağrıda bulundu.

Ubr.ua’nın haberine göre, Avruoa Ticaret Birliği’nden (EBA) yapılan basın açıklamasında, “Yabancı uzmanlaın bizde işe girmesi için uzun bir bürokratik süreçten geçmeleri gerekiyor. Kaliteli bir göçmen politikası altında çalışmalıyız. Kuralları uygulamak önemli” denildi.

Açıklamada ayrıca, yasaya göre yabancılara oturum izninin en geç 10 gün, hükümet kararnamesine göre ise 15 gün içinde verilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, yasanın uygulanması, kararnamede ise değişikliğe gidilmesi istendi.

Oturum izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının yasalara göre vekaletname ile başkası aracılığıyla belgelerini sunabileceği, kararnamede ise böyle bir madde bulunmaamsı da eleştirildi.

Devlet İstihdam Servisi verilerine göre, Ukrayna’da 2017 yılı başı itibarıyla 12 bin 409 yabancı ülke vatandaşı resmi olarak çalışıyordu. Ukrayna’da sürekli oturum izni sahibi olan yabancı ülke vatandaşlarının ise yasal çalışmak için çalışma izni almaları gerekmiyor.

16.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.