Ukraynalı milliyetçilerden tehdit: “Rusya seçimlerinde oy kullandırmayacağız”

Rusya’da yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri öncesi, Ukrayna’daki milliyetçi parti ve gruplar, ülkelerinde yaşayan Rusya vatandaşlarının oy kullanmalarına engel olacakları yönünde tehditte bulundu.

Focus.ua’nın haberine göre, Ukrayna’daki milliyetçi örgütler, 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak Rusya Devlet Başkanlığı seçimleri için Ukrayna’da kurulacak seçim sandıklarını bloke etmeye, Rusya vatandaşı seçmenlere oy kullandırmamaya hazırlandıklarını açıkladı.

Svoboda, Pravıy Sektor ve Naysionalnıy Korpusk adlı parti ve örgütler tarafından yayımlanan ortak bildiride, “Ukraynalı milliyetçiler, Rusya seçimleri için Ukrayna’da oy kullanılmasının akıl ve ahlak dışı olduğunu düşünüyor. Kremlin, ilhak edilen Kırım’da ve işgal altındaki Donbass’ta kendi başkanının sözde seçimlerini yapacak. İşte bu nedenle milliyetçiler, Ukrayna topraklarında Rusya başkanı için rahatça oy kullanılmasını engelleyecek” denildi.

Milliyetçi örgütler, Ukrayna’da Rusya seçimleri için sandık kurulacak binaları abluka altına alma, seçmenleri de rahatsız etme niyetlerini açıkça ilan etti.

Rusya, Ukrayna’nın Kiev, Harkov, Odessa ve Lvov kentlerindeki temsilciliklerinde seçim sandıkları kurmaya hazırlanıyor.

9.3.2018

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.