Ukraynalı milliyetçilerden Rus kültür merkezine saldırı: Binada çocuklar vardı (VIDEO)

Ukrayna’da milliyetçi bir grup, başkent Kiev’deki Rusya Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı’na (Rossotrudniçestvo) ait Bilim ve Kültür Merkezine saldırıda bulundu. AGİT uyardı: “Binayı ateşe vermeye hazırlanıyorlar.”

Ukrayna’da C14 adlı örgütün öncülüğündeki aşırı milliyetçi grup, Kiev’in Podol semtinde bulunan Rossotrudniçestvo binasına saldırıda bulundu. Binanın önünde toplanarak Rusya karşıtı sloganlar atmaya başlayan grubun, kapıları kırıp içeriye girerek duvarlara milliyetçi sloganlar ve “Rusya’ya ölüm” yazdıkları, binanın içindeki Rus bayraklarını sökerek ateşe verdikleri, ünlü Rus opera sanatçısı Fyodor Şalyapin’in heykelini parçaladıkları, güvenlik kameralarının üzerlerine boya döktükleri bildirildi.

Saldırının yaşandığı sıralarda kültür merkezinin içinde, Rus yazar Gogol’ün “Müfettiş” adlı tiyatro oyununun provasını yapan yaklaşık 50 çocuk ile Rusça kursuna gelen yabancıların oldukları belirtildi.

Rus Bilim ve Kültür Merkezinin Müdürü Konstantin Vorobyov, polisin olaylara müdahale etmediğini öne sürdü.

“Rusya’ya ölüm” yürüyüşüne hazırlanıyorlar

Milliyetçi örgütler, bugün Kiev’de toplanarak “Rusya’ya ölüm” adı altında gösteri düzenleyeceklerini duyurdu. Bunun üzerine bir grup kültür ve toplum adamı, Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko , BM Gözlem Misyonu, AGİT, Avrupa Konseyi ve G8 ülkeleri büyükelçiliklerine mektup yazarak, milliyetçilerin olası saldırılarına ve kültür merkezi binasını ateşe verme girişimlerine karşı önlem alınması çağrısında bulundu.

Rusya’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi Aleksandr Lukaşeviç, Ukrayna Milliyetçiler Örgütü’nün (OUN) Kiev’deki Rusya Kültür Merkezini ateşe vermeyi planladığını belirtti.

18.2.2018

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.