Ukraynalı vekilin iddiası: “6 milyon dolara milletvekili oldum”

onn

Ukrayna’da kara para aklama, suç örgütü kurma gibi suçlara maruz kalan ve dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra ülkeyi terk eden milletvekili Aleksandr Onişçenko, Ukrayna devletiyle ilgili ses getiren iddialarını sürdürüyor.

Onişçenko, katıldığı bir televizyon programında, Ukrayna’da son seçimlerde rüşvet karşılığı milletvekili seçildiğini iddia etti.

Petro Poroşenko Bloku’ndan milletvekili olabilmek için, seçim kampanyasına destek adı altında 6 milyon dolar ödediğini öne süren Onişçenko, “Daha önce mahkeme, adaylığımı iki kere reddetmesine rağmen, parayı almalarının ardından, başvuruların sonlanmasına bir gün kala adaylığım kabul edildi. Petro (Poroşenko) beni çağırarak, ‘Seni bekliyorlar, git, gerekeni yapacaklar’ dedi” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcülüğü’nden yapılan açıkalmada ise iddialar yalanlanarak, “Onişçenko’nun açıklamaları gerçeği yansıtmıyor. Sorumluluktan kaçmak için yalana başvuruyor” denildi.

Onişçenko, daha önce yaptığı açıklamada, Poroşenko ile yaptığı özel görüşmeleri gizlice kol saatine kaydettiğini söylemişti. Milletvekili, “Poroşenko’nun, parlamentoda kime ve ne için oy verilmesi yönünde talimat verdiğini belgeleyen ses kayıtları elimde. İçişleri Bakanı Arsen Avakov ve Cumhurbaşkanlığı İdaresi’ne giden herkes işte bu yüzden artık saatlerini çıkarıyor. Bu ses kayıtlarını size vermeye hazırım. Ama her şeyin bir zamanı var. Poroşenko’nun ekibinde çalıştığım birkaç yıl boyunca yazışmaları kaydettim. Yazışmaların gerçek olduğunu kanıtlamak için telefonumu bilir kişiye verdim” demişti.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin Ukrayna basıkısına konuyu değerlendiren politolog Vadim Karasev, “Ukrayna’da parayla milletvekilliği satışı Maydan olaylarının ardından son bulmadı. Partilerin ve yönetimlerinin en önemli gelir kaynaklarından biri bu. Varlıklı kişiler için bu fiyat 6 milyon dolar, taşradan gelenler için 2-3 milyon dolar” iddiasında bulundu.

16.12.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.