Ukraynalı ekonomist: “TL uçuruma yuvarlanıyor, Türkiye’de ekonomik kriz kaçınılmaz”

“Sultan olabilirsin, ama fizik ve ekonomi kanunları otoriteye tabi değil.” Ukrayna’nın en büyük yatırım şirketi Dragon Capital’in analisti Sergey Fursa, Türkiye ekonomisindeki gidişatı değerlendirdi.

Bu haber 13 Ağustos 2018 - 8:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna’da iş dünyasının saygın internet sitelerinden Liga.net’te Sergey Fursa imzasıyla yayımlanan yazıdan bazı bölümler şöyle:

“Sultan olabilirsin, ama fizik ve ekonomi kanunları otoriteye tabi değil. Ancak Erdoğan, bunun böyle olmadığına karar verdi. Kredilerin pahalanması tabanın hoşuna gitmiyor mu? O zaman faizlerin indirilmesini emredeceğiz. Türkiye ekonomisine olan güvenin temellerini tahrip edeceğiz. Merkez Bankası’nın bağımsızlığını yok edeceğiz. Üstüne bir de damadımızı Maliye Bakanı yapacağız. Enflasyonun faiz artışı talep ettiği zaman ise, Merkez Bankası sessiz kalacak, yapması gerekeni yapmayacak. Çünkü sultanın ‘yeni politikası’ bu. Bunun için ekonomi ve piyasalar cezalandırılıyor.

Türk lirası uçuruma yuvarlanıyor. Savaşta değiller, en büyük ticari ortakları pazarını onlara kapamadı. Dolar kurunun hiçbir şeyi etkilemediği söylenemez. Bu boyutlardaki devalüasyonlar her zaman derin ekonomik krizlerin habercisidir. Ekonomik kriz artık kaçınılmaz, bunun nedeni ise sadece, yöneticinin popülistliği, kendi ‘yeni modeli’ ve ‘Allah’ın onun yanında olması’.

Ukrayna’nın bununla ne ilgisi mi var?

Türkiye, bize Venezüella’dan daha yakın ve her şey online rejimde oluyor. Ama her iki ülkede de krizlerin doğası tamamen aynı. Ekonominin kanunlarını reddetmek ve popülistlerin iktidarlarını koruma arzusu. Eğer biz bu saçmalığı tekrar etmek istemiyorsak, başkalarının hatalarından ders almamız gerekiyor. Evet, Türkler hala Ukraynalılardan daha zengin. Ama Venezüellalılar da daha zengindi…”

Yazının orijinali için tıklayın.

13.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.