Ukraynalı bilim adamı: “Para verilirse, Mars’a insan gönderebiliriz”

Bu haber 19 Ekim 2016 - 16:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

nasa

Ukraynalı Yujnoe Tasarım Bürosu’nun Müdürü Aleksandr Degtyarev, “ABD ile birlikte uzay programlarının geliştirilmesi, Ukrayna’ya uzaya kendi astronotlarını gönderme, hatta ileride ayda kendi istasyonunu kurma imkanını sağlayacak” açıklamasını yaptı.

Ukrayna basınında yer alan haberlere göre, Ukrayna’nın özel teknolojilere sahip beş ülkeden biri olduğunu belirten bilim adamı, “Onları cezbetmeli ve bu teknolojiler temelinde ürettiğimiz ürünleri satmalıyız. İnsanoğlunun ayda faaliyet yürütmesi, daha sonra bunu güneş sisteminin diğer gezegenlerine taşıması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Degtyarev, Ukrayna’nın finansman sağlanması halinde Mars’a insanlı uçuşu hayata geçirebilecek teknolojilere de sahip olduğunu söyledi.

2014 yılında havalanmasının ardından infilak eden ABD-Ukrayna yapımı Antares taşıyıcı roketi, önceki gün ABD’nin Virginia eyaletinin Wallops Island bölgesindeki uzay üssünden başarıyla fırlatılmıştı.

“Ukrayna, roket üretiminde stratejik konumuna geri dönüyor”

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksandr Turçinov ise, Ukrayna’nın roket üretiminde stratejik konumunu yeniden sağlama yolunda hızlı adımlar attığını söyledi. Ukraynalı bürokrat, “Hem devletimizin savunması için modern askeri-roket kompleksleri, hem de uzayın keşfi için en modern roketleri üretiyoruz. Ukrayna, ‘roket devleti’ konumuna yeniden dönüyor” dedi.

19.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.